پوکی استخوان چیست؟

151 بازدید

مطالب مرتبط

پوکی استخوان بیماری رایجی است که باعث سستی و ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود.osteoporosisartwor 1704143c هرچه استخوان ضعیف‌تر شود خطر شکستگی ناگهانی و غیرمنتظره آنها بیشتر می‌شود.
پوکی استخوان در خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونی در دوران یائسگی شایع‌تر از آقایان است. پوکی استخوان نوعی آرتریت(التهاب مفاصل) نیست اما می‌تواند شکستگی‌هایی را ایجاد کند که نهایتاً منجر به آرتریت شود.

در پوکی استخوان از بین رفتن بافت استخوان طی چندین سال اتفاق می‌افتد و می‌تواند بسیار خطرناک و جدی شود، تا جایی که حتی یک فشار خیلی آرام روی استخوان مثل نشستن، برخاستن، عطسه کردن و یا حتی در آغوش گرفتن کسی باعث شکستگی دردناک شود.
بعد از اولین شکستگی شما در خطر شکستگی‌های بیشتری خواهید بود. این شکستگی‌های بعدی ممکن است باعث درد‌های شدید و مزمن و از کار افتادگی و ناتوانی شما شود.
وقتی درد شکستگی فروکش می‌کند ممکن است درد به صورت مزمن در شما باقی بماند. اگر شکستگی در استخوان‌های ستون فقرات باشد می‌تواند مشکلاتی مانند قوز پشت برای شما ایجاد کند، ممکن است شما احساس خشکی کنید و برای فعالیت‌های خود دچار مشکل شوید.
گاهی ممکن است استخوان‌ها حتی بر اثر حرکات روزانه مثل خم شدن و یا عطسه کردن بشکند. رایج‌ترین شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان در مچ دست، مفصل ران و ستون فقرات رخ می‌دهد.

عامل پوکی استخوان چیست؟

ما چیز زیادی راجع به پوکی استخوان نمی‌دانیم اما می‎دانیم چگونه در طول زندگی افراد پیشرفت می‌کند.
استخوان بافتی سخت و زنده است. بدن شما دائماً بافت استخوانی فرسوده را از بین می‌برد (بازجذب) و استخوان‌های جدید می‌سازد. این فرآیند بازسازی استخوان remodeling (تعمیر کردن) نامیده می‌شود.
پوکی استخوان، استخوان‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد (واژه osteoproosis (پوکی استخوان) تحت الفظی به معنای استخوان پُرمنفذ و خلل و فُرج‌دار است).استخوان از رشته‌های کلاژن(رشته های الاستیک و محکم) و مواد معدنی (مواد سخت و زمخت) درست شده است. استخوان بافتی زنده است شامل سلول هایی برای ساخت، شکل دادن و بازجذب استخوان.
در سنین رشد تشکیل استخوان بیشتر از بازجذب آن است، اما وقتی سن فرد بیشتر می‌شود این پروسه برعکس می‌شود و در حدود سن 45 سالگی فرد شروع به از دست دادن مقدار قابل توجهی از بافت استخوانی خود می‌کند. استخوان‌ها تراکم کمتری پیدا می‌کنند و ضعیف‌تر می‌شوند. اگر فرد مقدار قابل توجهی از بافت استخوانی خود را از دست بدهد در این صورت می‌توان گفت که وی دچار پوکی استخوان شده است.Osteoporosis
اگر شما دچار پوکی استخوان هستید این بدان معنی است که استخوان‌هایتان بسیار راحت‌تر از حالت عادی می‌شکند مخصوصاً اگر ضربه‌ای هم مانند زمین خوردن به استخوان‌های شما وارد شود. اگر میزان کاهش و ضعیف شدن استخوان کمتر باشد این مشکل osteopenia نامیده می‌شود.

چه کسانی در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند؟

تمام خانم‌ها و آقایان با افزایش سن (مخصوصا بالای 60 سال) احتمال دارد به پوکی استخوان دچار شوند. همانطور که در بالا اشاره شد خانم‌ها خطر ابتلایشان بیش از آقایان است. شرایطی که در ادامه گفته می‌شود ممکن است باعث ضعف و از دست دادن بیشتر استخوان و افزایش خطر پوکی استخوان شود.
• اگر خانمی قبل از 45 سالگی یائسه شود.
• دچار یک شکستگی بعد از افتادن جزئی و یا ضربه ناگهانی شده باشد.
• دارای سابقه خانوادگی پوکی استخوان باشد(که پدر، مادر، خواهر و یا برادر را درگیر کرده باشد.)
• دارای BMI(body mass index) معادل 19 و یا کمتر باشد. (این بدان معنا ست که وزن فرد بسیار پایین‌تر از وزن معمول و استاندارد است). برای مثال اگر فرد دچار آنورکسی(کم‌اشتهایی به علل روحی و عصبی) باشد در این شرایط، سطح هورمون استروژن برای مدت طولانی پایین بوده و ترکیب شدن این شرایط با رژیم غذایی ضعیف می‌تواند روی استخوان‌ها تاثیر بگذارد.
• اگر عادت ماهانه یک خانم به مدت 6 ماه و یا یک سال و یا حتی بیشتر متوقف شود در حالی که هنوز یائسه نشده است. این شرایط می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد برای مثال ورزش بیش از حد و یا رژیم غذایی سخت.
• اگر داروهای استروئیدی (مثل prednisolone) برای 3 ماه و یا بیشتر مصرف کرده باشد. یکی از اثرات داروهای استروئیدی این است که باعث پوکی استخوان می‌شود.
• سیگاری بودن
• مصرف زیاد الکل
• کمبود کلسیم و یا ویتامین D داشته باشد. (که بر اثر داشتن رژیم غذایی ضعیف ویا کم در معرض نور خورشید قرار گرفتن ایجاد می‌شود)
• هیچ‌گاه به طور منظم ورزش نکرده باشد و یا این که شیوه زندگی آن را به طرف نشسته و بی‌تحرک بودن سوق داده باشد(مخصوصا در دوران نوجوانی)
• دارای شرایط پزشکی خاصی باشد برای مثال پرکاری تیروئید، بیماری سلیاک، سندرم کوشینگ، بیماری کرون(crohn)، نارسایی مزمن کلیه، بیماری‌های مزمن کبدی، دیابت نوع 1، روماتیسم مفاصل و یا هر شرایط دیگری که باعث کاهش تحرک شود.

علایم و نشانه‌های پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان معمولا خیلی بی‌سرو صدا شروع می‌شود و معمولا تا وقتی شکستگی اتفاق نیافتد خودش را نشان نمی‌دهد. اما گاهی بدون شکستگی هم برخی علایم آشکار می‌شود.osteo
• کمردرد
• کاهش تدریجی قد و خمیدگی. خمیدگی و فشردگی می‌تواند بعلت ضعیف شدن ستون مهره‌ها باشد.
• شکستگی ستون مهره‌ها، مچ دست و مفصل ران
اگر علایم زیر را دارید با پزشک خود مشورت کنید:
• اگر دچار کمر درد و یا درد ناگهانی و شدید در کمر شدید.
• اگر عکس‌های رادیوگرافی دندان، کاهش تراکم استخوان در فک را نشان می‌دهد.

پوکی استخوان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ممکن است پزشک شما طی یک معاینه فیزیکی، متوجه شود که قد شما کوتاه‌تر از میزان مورد انتظار است و یا این که متوجه وجود قوز در پشت شما شود. هم چنین پزشک شما اگر شکستگی‌های ظریف مشاهده کند به پوکی استخوان مشکوک می‌شود.
یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای آزمایش تراکم استخوان DEXA (dual energy X- ray absorptiometry) است. این روش 15-10 دقیقه طول می‌کشد و درد چندانی هم ندارد. در این روش از حداقل اشعه استفاده می‌شود و بیشتر روی ستون فقرات و مفصل ران انجام می‌شود.
تست تراکم استخوان می‌تواند پوکی استخوان را زمانی که هنوز شرایط خفیف است و شکستگی رخ نداده تشخیص دهد. بنابراین با درمان بموقع می‌توان از وخیم‌تر شدن شرایط جلوگیری کرد.
در افرادی که دچار کوتاهی قد و یا شکستگی‌های مشکوک هستند، تست تراکم استخوان تشخیص پوکی استخوان را تایید می‌کند.
این تست همچنین می‌توانند به عنوان پایه برای انتخاب درمان و نیز بررسی پاسخ به درمان مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر آن، آزمایش خون و ادرار نیز ممکن است برای تشخیص علل پوکی استخوان استفاده شود، مثلا برای تشخیص مشکلات غده تیروئید.
اما اغلب دلیل روشنی برای پوکی استخوان وجود ندارد. (گاهی سن بالا و یائسگی زودرس می‌تواند از دلایل پوکی استخوان باشد).
عکس رادیوگرافی نیز ممکن است نشان دهد که تراکم استخوان شما کمتر از حدی است که انتظار می‌رود. البته ممکن است عوامل دیگری نیز مانند کمبود ویتامینD باعث ایجاد این شرایط شود. تشخیص این مورد برای پزشک آسان است.
متخصصان، آزمایش تراکم استخوان را برای خانم‌های بالای 65 سال توصیه می‌کنند. به این دلیل که خانم‌ها در این سن بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را دارند. اما افراد دیگر هم گاهی نیاز است که مورد بررسی قرار بگیرند. از پزشک خود در این مورد راهنمایی بخواهید.
افرادی که دچار پوکی استخوان هستند درخطر بیشتری برای شکستگی‌های دیگرقرار دارند.

پوکی استخوان چگونه درمان می‌شود؟

داروهای محدودی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد. این داروها احتمال اینکه شما دچار شکستگی استخوان شوید را کاهش می‌دهد.
در اغلب موارد پزشکان در ابتدایک دسته دارویی را پیشنهاد می‌کنند کهbisphosphonate نامیده می‌شود. در صورتیکه این داروها پاسخگو نباشد و یا عوارض جانبی داشته باشد داروهای دیگری امتحان می‌شود.

چه کسانی نیازمند درمان بوسیله دارو هستند؟

افرادی که بیشترین خطر ابتلا به شکستگی را دارند در اولویت برای دارو درمانی هستند. سازمان ملی پوکی استخوان آمریکا (NOF) مصرف دارو را برای خانم‌ها درسنین پس از یائسگی و آقایان با سن 50 و یا بالاتر که دارای سابقه شکستگی مفصل ران وستون مهره‌ها و یا پوکی استخوان شناخته شده هستند، توصیه می‌کند. تصمیم نهایی در مورد استفاده از داروباید به پزشک معالج واگذار شود.

درمان خانم‌هایی که پیش از یائسگی هستند چگونه است؟

ارتباط بین تراکم استخوان و خطر شکستگی در خانم‌هایی که پیش از یائسگی هستند بدرستی تعیین نشده است.ممکن است خطر شکستگی در خانم‌هایی که پیش از یائسگی هستند و تراکم استخوان پایینی دارند افزایش یابد. در نتیجه سنجش تراکم استخوان به تنهایی نمی‌تواند در خانم‌هایی که پیش از یائسگی هستند برای تشخیص پوکی استخوان مورد استفاده قرار بگیرد. تشخیص پوکی استخوان در این افراد نیاز به بررسی‌های بیشتر توسط پزشک دارد.

برای پوکی استخوانم چطور می‌توانم به خودم کمک کنم؟

• خوردن غذاهای سرشار از کلسیم مثل شیر، ماست و سبزیجات برگ سبز

میزان کلسیم موجود در برخی مواد غذاییimages

(میزان کلسیم (میلی گرم

مقدار مصرفی

نوع ماده غذایی

450-350

فنجان 1

شیر، خشک و کم چرب

345

1 فنجان

ماست، کم چرب

300

1 فنجان

شیر کم چرب

350-250

1 فنجان

شیر کامل

211

1 اونس

پنیر چدار

150-50

1/2 فنجان

بستنی

167

3 اونس

ماهی سالمون

245

1/2 فنجان

اسفناج

100

1فنجان

بروکلی پخته

131

1فنجان

دانه سویا، پخته شده

 

• خوردن غذاهای سرشار از ویتامین D مثل شیری که به آن ویتامین D اضافه شده و یا ماهی
• خوردن قرص کلسیم و ویتامین D (اگر به مقدار کافی کلسیم از طریق مواد غذایی به بدنش نرسیده است.)
• امتناع از سیگار کشیدن
• کاهش مصرف الکل
• مراقبت برای زمین نخوردن-این کار به نظر بسیار ساده می‌آید، اما شما می‌توانید با کاهش احتمال زمین خوردن خود از بسیاری از شکستگی‌های استخوان جلوگیری کنید.
• مطمئن باشید تمام فرش‌ها و قالیچه‌ها در سر جای خود محکم قرار دارند و احتمال لیز خوردن‌شان وجود ندارد
• سیم‌های برق را به خوبی جاسازی و پنهان کنید به گونه‌ای که در سر راه شما قرار نداشته باشند.
• مناسب بودن روشنایی تمامی معابر
• مراقب زمین‌های سُر و لیز باشید
• کفش‌های راحت و محکم با کف لاستیکی بپوشید
• هر چند وقت یک بار چشمان خود را چک کنید
• از پزشک یا داروساز در مورد هر گونه دارویی که باعث کاهش هوشیاری و یا باعث افزایش احتمال زمین خوردن شما می‌شود بپرسید.

دوره مورد انتظار برای درمان

پوکی استخوان یک مشکل مزمن است. اما درمان مناسب می‌تواند منجر به بهبود قابل توجه استخوان شود و می‌تواند باعث کاهش احتمال شکستگی شود.
توده استخوان پس از درمان ممکن است به شکل عادی خود برنگردد. اما خطر شکستگی بعد از درمان بطور چشمگیری کاهش می‌یابد.
راهنمایی‌های مرهم:
در صورت بروز علایم زیر هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید:
شکستگی استخوانی بدون هیچ ضربه یا زمین خوردن: برای این مشکل به پزشک عمومی یا متخصص داخلی یا متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
در صورت درد شدید در استخوان‌ها بدون علت مشخص: برای این مشکل به پزشک عمومی یا متخصص داخلی یا متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

تست تراکم استخوان چیست؟bone-density

تست تراکم استخوان یکی از راه‌هایی است که پزشک می‌تواند برای چک کردن سختی و استحکام استخوان استفاده کند.
هرچه سن افزایش پیدا می‌کند تراکم استخوان کمتر و استخوان نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شود. در طول زمان، این می‌تواند منجر به اختلالی شود که پوکی استخوان نامیده می‌شود، که باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود. افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند استخوان‌هایی بسیار شکننده دارند. برای مثال افرادی که پوکی استخوان دارند بر اثر یک افتادن ساده ممکن است استخوانشان بشکند.

چه تستی برای سنجش تراکم استخوان استفاده می‌شود؟

پزشکان تست تراکم استخوان را به 2 دلیل انجام می‌دهند:
• اینکه ببینند کسی دچار پوکی استخوان است و یا در خطر پوکی استخوان قرار دارد یا نه
• اینکه ببیند درمان برای پوکی استخوان موثر بوده یا نه
چه کسانی باید تست پوکی استخوان را انجام دهند؟
تمامی خانم‌های با سن 65 و یا بیشتر باید حداقل 1 بار این تست را انجام دهند. تست تراکم استخوان ممکن است در مواردی برای آقایان با سن بیشتر از 70 سال و یا خانم‌هایی با سن کمتر از 65 سال هم لازم باشد است. بعضی اوقات پزشک برای کسانی که شرایط خاصی در آنها صدق کند و در خطر شکستگی استخوان قرار داشته باشند تراکم استخوان را چک می‌کند. شرایطی که باعث افزایش خطر شکستگی استخوان می‌شوند:
• سابقه شکستگی استخوان در بزرگسالی
• مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی
• داشتن وزن کمتر از 65 کیلوگرم
• ابتلا به رماتیسم مفاصل
• داشتن پدر و یا مادری که بعد از یک جراحت کوچک دچار شکستگی مفصل ران شده است

آیا تست تراکم استخوان انواع مختلفی دارد؟

بله، انواع مختلف تست تراکم استخوان شامل موارد زیر است:
• DXA(dual-energy X-ray absorptiometry)
این تست معتبرترین و مفیدترین تست تراکم استخوان است. این تست نوع خاصی از X-ray است که مقدار کمی اشعه ساطع می‌کند. DXA سنجش قابل اعتمادی از تراکم استخوان در قسمت‌های مختلف بدن مثل ستون مهره، مچ دست و مفصل ران ارائه می‌دهد. این تست بهترین تست برای تشخیص پوکی استخوان است، احتمال شکستگی استخوان را پیش‌بینی می‌کند و تاثیر و عملکرد درمان را ارزیابی می‌نماید.
• CT(quantitative computerized tomography)
این هم نوع خاصی از X-ray است. این روش سنجش قابل اعتمادی از تراکم استخوان‌های ستون مهره‌ها ارائه می‌دهد. این روش مقدار بیشتری اشعه X ساطع می‌کند. پزشکان برای تشخیص پوکی استخوان از این روش استفاده نمی‌کنند.
• تست اولتراسوند
این تست می‌تواند تراکم استخوان پاشنه و کف پا را اندازه‌گیری کند. این تست می‌تواند به ارزیابی احتمال شکستگی استخوان یک فرد کمک کند، اما پزشکان برای تشخیص پوکی استخوان و یا تغییر در تراکم استخوان از این روش استفاده نمی‌کنند.

چه اتفاقی در طول تست DXA می‌افتد؟

در طول DXA، شما روی یک میز دراز می‌کشید. سپس یک ماشین X-ray یکی از استخوان‌های شما را اسکن می‌کند. این تست به شما آسیب نمی‌زند و باعث ایجاد عارضه در شما نمی‌شود. برای انجام این تست لازم نیست شما دارویی مصرف کنید. این تست 10-5 دقیقه طول می‌کشد.
اگر چه DXA نوعی از X-ray است، مقدار کمی اشعه ساطع می‌کند. در طول DXA شما همان مقداری اشعه دریافت می‌کنید که یک فرد در طول یک روز از محیط دریافت می‌کند. بعد از تست، به تراکم استخوان شما بر اساس معیارهای خاص نمره داده می‌شود.

نتیجه این تست چگونه تفسیر می‌شود؟

نتیجه تست تراکم استخوان نمرهT و Z نامیده می‌شود از این 2 شماره نمره T(T-score) اهمیت بیشتری دارد.
• تراکم استخوان طبیعی: افرادی که تراکم استخوان طبیعی دارند دارای T-score بین 1+ و 1- هستند. این افراد معمولا به درمان نیاز ندارند. اما گاهی نیاز است که این افراد برای پیشگیری از پوکی استخوان اقدام کنند. برای مثال، باید غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین D مصرف کنند و ورزش کنند.
• Osteopenia (هم چنین توده کم استخوان هم شناخته می‌شود): osteopenia واژه‌ای است که پزشکان هنگامی که تراکم استخوان کمتر از حالت معمولی است اما نه تاحدی که به عنوان پوکی استخوان در نظر گرفته شود استفاده می‌کنند. کسی که مبتلا به osteopenia است هنوز مبتلا به پوکی استخوان نشده است اما در خطر ابتلا به آن قرار دارد. افرادی که مبتلا به osteopenia هستند دارای T-score بین 1/1- و 2/2- هستند. این افراد معمولا باید کارهایی را انجام دهند تا از پوکی استخوان‌های خود جلوگیری کنند. گاهی نیاز است که دارو مصرف کنند.
• پوکی استخوان (استئوپروز): افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند دارای T-score5/2- و یا کمتر 5/2- هستند. اگر شما متوجه این شدید که مبتلا به پوکی استخوان هستید، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا احتمال شکستگی استخوان‌های خود را کاهش دهید.
برای مثال می‌توانید دارو مصرف کنید و یا از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D استفاده کنید. همچنین می‌توانید ورزش کنید.

آیا لازم است که تست تراکم استخوان تکرار شود؟

اگر تست تراکم استخوان شما نشان می‌دهد که مبتلا به پوکی استخوان نیستید، ممکن است نیاز داشته باشید بعداً این تست را دوباره انجام دهید. از پزشک و خود در مورد زمان بعدی تست سوال کنید.

پیشگیری

پیشگیری از پوکی استخوان: بعضی از مهم‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از پوکی استخوان رژیم غذایی مناسب، ورزش و سیگار نکشیدن است. این توصیه‌ها هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان مفید است.
رژیم غذایی مناسب: یک رژیم غذایی مطلوب برای پیشگیری و یا درمان پوکی استخوان شامل مقدار مناسب و کافی پروتئین و کالری به حدی است که مقدار مطلوب از ویتامین D و کلسیم را داشته باشد این مواد به تشکیل مناسب استخوان و حفظ تراکم آن کمک می‌کند.
مصرف کلسیم: متخصصان توصیه می‌کنند آقایان و خانم‌هایی که قبل از یائسگی هستند باید حداقل روزانه 1000 میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند،که این شامل کلسیم موجود در غذا و مکمل های کلسیم است. خانم‌هایی که بعد از یائسگی هستند باید روزانه

Food-for-Osteoporosis

1200 میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند. مصرف کلسیم روزانه بیش از2000 میلی‌گرم به علت احتمال بروز عوارض جانبی توصیه نمی‌شود.

منبع اصلی کلسیم غذایی شیر و محصولات لبنی مثل پنیر، ماست وسبزیجات سبزمثل کلم پیچ و کلم بروکلی است. یکی از راه‌های تخمین مقدار کلسیم غذایی جذب شده این است که تعداد وعده غذایی مصرف شده در طول روز را در 300میلی‌گرم ضرب کنید.
مکمل‌های کلسیم (کلسیم کربنات یا کلسیم سیترات) ممکن است به خانم‌هایی توصیه شود که نمی‌توانند مقدار کافی کلسیم از رژیم غذایی شان دریافت کنند. در صورت نیاز به مصرف کلسیم بیش از 500میلی‌گرم در روز باید آنرا در دوزهای مجزا مصرف کنید (یکی صبح و یکی عصر).
مصرف ویتامین D: متخصصان توصیه می‌کنند که آقایان بالای 70 سال و خانم‌هایی که یائسه شده‌اند روزانه 800 واحد بین المللی ویتامین D مصرف کنند. این میزان ویتامین D به نظر می‌رسد ضعیف شدن استخوان‌ها و سرعت شکستگی استخوان را در افرادی که مقدار کافی کلسیم مصرف می‌کنند، کاهش می‌دهد. اگر چه مقدار مطلوب مصرفی در خانم‌هایی که قبل از یائسگی هستند و آقایان جوانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند به طور واضح تعیین نشده است، اما معمولا 600 واحد بین المللی ویتامین D پیشنهاد می‌شود.
منبع مناسب برای دریافت ویتامین D ماهی قزل‌آلا است که حاوی حدودا 600 واحد بین المللی در هر 98 گرم است. متخصصان مکمل‌های ویتامین D را برای تمام بیماران مبتلا به پوکی استخوان که ویتامین D مصرفی‌شان کمتر از 400 واحد در روز است، توصیه می‌کنند.
مکمل‌های پروتئینی: مکمل‌های پروتئینی ممکن است در بعضی افراد برای اطمینان از این که مقدار کافی پروتئین مصرف شده، توصیه شود. این امر مخصوصاً برای کسانی که شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان دارند مهم می‌باشد.
مصرف الکل، کافئین و نمک: مصرف بیش از اندازه الکل می‌تواند خطر شکستگی را به علت افزایش احتمال زمین خوردن و تغذیه ضعیف بیشتر کند. در نتیجه باید از مصرف بی رویه الکل خودداری شود.
محدود کردن مصرف کافئین و نمک برای جلوگیری از پوکی استخوان در افرادی که مقدار کافی کلسیم دریافت می‌کنند هنوز ثابت نشده است.
ورزش: ورزش می‌تواند احتمال شکستگی را از طریق افزایش توده استخوانی در خانم‌هایی که پیش از یائسگی هستند کاهش دهد. علاوه بر این، ورزش می‌تواند افتادن بر اثر ضعف را هم کاهش دهد. فعالیت‌های فیزیکی احتمال شکستگی مفصل ران را در خانم‌های مسن‌تر، به علت افزایش توان و قدرت ماهیچه‌ها، کاهش می‌دهد. بیشتر متخصصان حداقل 5 بار در هفته هربار30 دقیقه ورزش را توصیه می‌کنند.
فواید ورزش به سرعت پس از قطع ورزش منظم ناپدید می‌شود بنابراین ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید تا بتوانید بصورت طولانی مدت آن را ادامه دهید.
زمین خوردن: زمین خوردن احتمال شکستگی را در افراد سالخورده افزایش می‌دهد. انجام فعالیت‌هایی که از زمین خوردن جلوگیری می‌کند می‌تواند خطر شکستگی را کاهش دهد. برخی از این فعالیت‌ها شامل:
• جابه‌جا کردن فرش، سیم برق و هر وسیله دیگری در خانه که منجر به بر هم خوردن تعادل، لیز خوردن، و زمین خوردن می‌شود.
• فراهم کردن نور کافی در داخل و خارج از منزل مثل پلکان منزل
• پرهیز از راه رفتن روی سطوح لیز مثل یخ، و یا سطوح صیقلی
• پرهیز از پیاده‌روی در محیط‌های ناشناخته
• بازبینی رژیم دارویی تا داروهایی که باعت افزایش احتمال زمین خوردن می‌شوند، با داروهایی که کمتر ممکن است این عارضه را ایجاد کنند،جایگزین شوند. برای شناسایی این داروها با داروساز مشورت کنید.
• مراجعه منظم به چشم پزشک و یا اپتومتریست (بینایی سنج) برای گرفتن مناسب‌ترین عینک

دارو درمانی:

مصرف طولانی مدت برخی داروها با دوز بالا می‌تواند باعث افزایش احتمال پوکی استخوان شود. استفاده از این دارو ها باید از طریق مشاوره با پزشک یا داروساز کنترل و کاهش داده شود و در صورت امکان قطع شود.

منابع:
www.Uptodate.com
www.Webmd.com
www.Drugs.com
www.Patient.co.uk

ارسال دیدگاه