آیا مشکلاتی همراه با یبوست طولانی مدت (مزمن) وجود دارد؟

236 بازدید

مطالب مرتبط

یبوست کوتاه مدت و متناوب با احتمال کمتری موجب مشکلات طولانی مدت می شوند. گاهی ممکن است بر اثر دفع مدفوع نسبتا بزرگ یا سفت، پارگی یا خراشیدگی در پوست ناحیه آنال (محل خروج مدفوع) ایجاد شود (شیار آنال). این 10d654227c785bd36a28686481c9ed85 XLمسئله دردناک است و ممکن است بر روی دستمال توالت، اندکی خون تازه دیده شود. درمان شیار آنال، با تغییر سبک زندگی میسر می شود تا مدفوع نرم بماند یا از ملین ها استفاده شود تا به راحتی دفع شود.
یبوست مزمن و استفاده از ملین ها به این معنی است که روده شما کند و تنبل شده است. به این معنا که روده شما به خودی خود و بدون دارو به درستی فعالیت نمی کند و یبوست به یک چرخه معیوب تبدیل می شود. سعی کنید از رسیدن به این مرحله، از همان ابتدا جلوگیری کنید و در این باره با پزشک مشورت کنید.
یبوست مزمن می تواند منجر به انسداد مجرای انتهایی شود. این اتفاق بیشتر در افراد مسن و ضعیف رخ می دهد. در اصل، مقدار زیادی مدفوع سخت، راه رکتوم را مسدود می کند. مدفوع بزرگتر از آن است که به راحتی دفع شود و رکتوم (قسمت انهایی روده بزرگ) کشیده شده و گسترش می یابد، بنابراین ماهیچه های اطراف آن به خوبی کار نمی کنند تا بتوانند مدفوع را دفع کنند. گاهی افراد با این مشکل احساس می کنند مبتلا به اسهال هستند؛ زیرا مدفوع مایع در بالای مسدود شدگی، از اطراف توده مدفوع و از طریق آنوس به خارج نشت می کند. این پدیده به عنوان سرریز شدن اسهال شناخته می شود.
در این شرایط ممکن است دچار بی اختیاری مدفوع شوید، به این معنا که بر خروج مدفوع مایع کنترلی ندارید. در صورتی که به یبوست وخیم شونده مبتلا باشید، احتمال ایجاد مسدود شدگی با سرریز اسهال وجود دارد که معمولا به حالت انفجار و بدون کنترل است. اگر پزشک آنوس را معاینه کند، معمولا مدفوع سفت شده قابل تشخیص است.برای درمان انسداد، دز های بالای ملین مورد نیاز است. احتمال دارد برای مدتی، علائم اسهال وخیم تر شود اما مهم است که به درمان ادامه دهید تا گرفتگی تخلیه شود. پس از تخلیه حجم مدفوع لازم است برای مدتی (یا به صورت متناوب و دوره ای ) به استفاده از ملین ادامه دهید تا از ابتلای مجدد به این عارضه جلوگیری شود.

ارسال دیدگاه