در صورتی که فرزندم دچار تب/ افزایش دما شد، چه کنم؟

191 بازدید

مطالب مرتبط

Coping-With-Fever-In-Childrenدر صورت هرگونه نگرانی یا وجود علایم خطر (مراجعه کنید به مبحث “چه هنگام با متخصص تماس بگیریم”)، با پزشک تماس بگیرید. رعایت موارد زیر باعث تسریع در بهبودی فرزند شما می‌شود:

• فرزند خود را در حالت راحت قرار دهید. جزئیات در ادامه
• علائم کاهش مایعات بدن را کنترل کنید (دهیدراسیون). جزئیات در ادامه.
• تا زمانی که فرزندتان بهبود یابد، او را از رفتن به مدرسه یا مهدکودک بازدارید.
مراقب علائم بیماری‌های جدی باشید.
کودکی که تب دارد ممکن است ناخوش به نظر برسد. ممکن است قرمز شده و بی‌قراری کند. با این حال بیشتر موارد تب به دلیل بیماری‌های جدی نیست و معمولا دما به سرعت کاهش می‌‌یابد. بسیار طبیعی است که کودکی را ببینیم که ساعتی

پس از پایین آمدن تب و نوشیدن مقدار کافی مایعات با شادی بازی می‌کند. با این حال باید در صورت موارد زیر به متخصص مراجعه کنید:

• کودک شما زیر سه ماه دارد و دمای 38 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر دارد.
• کودک شما سه تا شش ماهه است و دمای 39 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر دارد.
در صورتی که کودک بیش از شش ماه دارد، میزان درجه حرارت معیار خوبی برای شدت بیماری کودک نیست.
در صورت ابتلای کودک به عفونت شدید، معمولا با وجود تلاش برای کاهش دمای بدن، وضع کودک بدتر می‌شود. به علاوه، ممکن است سایر علائم نگران‌کننده را هم داشته باشند. برای مثال مشکلات تنفسی، کسالت، تشنج، درد یا سردردهایی که بدتر می‌شوند. اگر فکر می‌کنید حال کودک دارد بدتر می‌شود، از تیم پزشکی کمک بخواهید، حتی اگر علائم به طور کامل با موارد ذکر شده مطابقت نداشته باشند. توجه کنید:در صورتی که فرزند شما تب دارد، در طول شب باید دو تا سه بار دمای بدن او را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید به عفونت شدید مبتلا نشده باشد. (عفونت‌های شدید می‌توانند تب شبانه ایجاد کنند)
شرایط راحتی را برای کودک خود فراهم کنید
تب ممکن است باعث شود کودک احساس ناراحتی و بی‌قراری کند. کارهای زیر از مواردی هستند که می‌توانید انجام دهید تا حرارت بدن کودکتان را کاهش داده و کمک کنید احساس راحتی کند.

از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید:

این داروها می‌توانند باعث کاهش دمای بدن شوند. می‌توانید این داروها را به صورت شربت برای کودکان تهیه کنید. استامینوفن به صورت محلول را می‌توان در نوشیدنی ریخت و به کودک داد تا مزه تلخ آن کمتر اذیت کننده باشد. دوز مناسب برای هر سن را از پزشک یا داروساز بپرسید.
توجه شود که این داروها عامل ایجاد تب را درمان نمی‌کنند. تنها کمک می‌کنند ناراحتی ناشی از تب کمتر شود. در صورتی که کودک احساس ناراحتی نمی‌کند، لازم نیست از این داروها استفاده کنید.
توجه کنید که هر دو داروی ایبوپروفن و استامینوفن را همزمان ندهید.fever

توجه شود از ایبوپروفن برای کودکان با شرایط زیر استفاده نشود:

• کودکانی که به ایبوپروفن و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی حساسیت دارند. (NSAIDs)
• کودکانی که حمله آسم آنها با مصرف NSAID تشدید می‌شود.
• کودکانی که به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند. دلیل این است که تحقیقات نشان داده‌اند مصرف ایبوپروفن و سایر NSAIDها احتمال عفونت‌های پوستی را در کودکان مبتلا به آبله‌مرغان افزایش می‌دهد.
لباس‌های کودک را در‌بیاورید.
در صورتی که دمای محیط، به اندازه دمای معمولی اتاق است، لباس‌های کودک را در‌بیاورید. پیچیدن کودکی که تب دارد در لباس یا پتو، کار درستی نیست. هدف، جلوگیری از افزایش بیش از حد دما و لرز است.
به او مقدار زیادی نوشیدنی بدهید.
این کار از کمبود آب بدن جلوگیری می‌کند. ممکن است کودک هنگامی که کمتر احساس بی‌قراری می‌کند، علاقه بیشتری به نوشیدن آب داشته باشد. بنابراین درصورتی که تمایلی به نوشیدن ندارند، بهتر است ابتدا به آنها مقداری ایبوپروفن یا استامینوفن داده شود. سپس حدود نیم ساعت بعد تلاش کنید به آن‌ها نوشیدنی بدهید تا تب کاهش یابد. در صورتی که نوزاد شیرخواره است، به شیر دادن به او ادامه دهید، چرا که شیر بهترین مایع است. با این ‌حال می‌توانید دفعات را بیشتر کنید تا مایع بیشتری در اختیارش قرار دهید.
کودکی را که تب دارد با اسفنج خنک شستشو ندهید، در گذشته این روش مورد توجه بوده‌است اما امروزه توصیه نمی‌شود. چرا که اگر آب خیلی سرد باشد، سیاهرگ‌های سطحی پوست منقبض و باریک می‌شوند. این اتفاق از دفع گرما جلوگیری می‌کند و ممکن است باعث شود گرما در نواحی عمیق‌تر بدن به دام بیفتد و احتمال دارد حال کودک بدتر شود. بسیاری از کودکان با اسفنج سرد، احساس ناراحتی می‌کنند.
بعضی افراد به کمک فن کودک را خنک می‌کنند. باز هم اگر هوایی که به کودک می‌رسد بیش از حد سرد باشد، این ایده خوبی نیست. با این حال بادی ملایم در اتاق که هم‌دمای اتاق باشد، مفید است. شاید فقط لازم باشد پنجره را باز کنید یا فن را در سمت دیگر اتاق قرار دهید تا تهویه هوا به خوبی صورت بگیرد.
به علائم کمبود آب بدن توجه کنید.
تب با هر علتی باشد، می‌تواند منجر به کمبود آب بدن شود. تب ممکن است منجر به تعریق شود و کودکانی که تب دارند، بی‌قرار شده و ممکن است کمتر از میزانی که نیاز دارند، مایعات بنوشند. کمبود آب در کودکانی که استفراغ می‌کنند یا اسهال دارند، سریع‌تر اتفاق می‌افتد. در صورتی که فرزند شما تب دارد، او را تشویق کنید تا مقدار بیشتری مایعات بنوشد. علائم کمبود آب شامل خشکی دهان، خشک شدن اشک، گود شدن چشم‌ها، بی‌حالی و در کل بدتر شدن احوال است. در صورتی که احساس می‌کنید کودک شما دچار کمبود آب شده است، به مرکز درمانی مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه