چرا خانواده کودک را می ترساند؟

159 بازدید

مطالب مرتبط

عواقب ترساندن کودکانگاهی اوقات خانواده از توضیح دادن در مقابل پرسش های کودک عاجز می ماند و به جای توجیه کردن وی به ترساندن او بسنده می کنند و این ناشی از ناآگاهی خانواده است.

آیا ترساندن کودک از جانب خانواده به این علت نیست که روزی همین پدر و مادر وقتی کودک بوده اند، ترسانده شده اند؟ پدر و مادرها نمی توانند آدم های قدیمی باشند.
اگر از امکانات امروز استفاده می کنند پس باید مثل امروز فکر کنند. اگر در گذشته با ترسانده شدن از جانب بزرگترها مواجه بوده اند امروز نباید با کودک خود چنین رفتاری داشته باشند. آن ها باید به سوالات کودکان خود پاسخ صحیح و مناسب بدهند. مطالعه داشته باشند، وظیفه مادر و پدری توجیه کردن کودک و ارایه پاسخ های منطقی به اوست.
اختلالات روانی ناشی از ترس های بی مورد است.برخی ترس هایی که افراد بزرگسال به آن مبتلا هستند مربوط به زمان ترساندن کودک راه حل درستی نیست و عوارضی طولانی مدت و مخربی دارد.
ترس اثرات نامطلوبی را بر جسم و روان کودکان برجای می گذارد. به طوری که احتمال ابتلا به لکنت زبان، شب ادراری، افسردگی، کم رویی و اختلال شخصیت را در آن ها افزایش می دهد.25132-1863-b
روان شناسان معتقدند نحوه صحبت کردن والدین با کودک می تواند یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار ترس در کودکان باشد. به طور مثال گفتن جملاتی مانند: اگر به حرفم گوش نکنی لولو شب میاد تو اتاقت و با خودش می بردت و سایر جملات از مواردی هستند که ترس کودک را چندین برابر می کنند . پس والدین عزیز با پیدا کردن راهکارهای مناسب باید سعی کنند تا آرامش را به کودکانشان برگردانند و به آن ها کمک کنند تا بر ترس شان غلبه کنند. آرام کردن کودک با روش ایجاد ترس از موجودات خیالی، یکی از بدترین روش های تربیتی است که متاسفانه میان خانواده ها رواج دارد.
هرگز نباید کورک را به دلیل ترسیدن مسخره کرد و یا آن ها را مورد تهدید و سرزنش قرار داد.
ناگفته نماند، رفتار خونسردانه و عاقلانه والدین در برخورد با شرایط خطرناک نیز می تواند از عوارض ناشی از ترس بکاهد.

منبع:

جام نیوز(آسیب شناسی تعصب).

ارسال دیدگاه