گال

634 بازدید

مطالب مرتبط

گال یک بیماری پوستی شدیدا خارش دار مسری است. وجود انگلی به نام مایت اسکابیه موجب این بیماری می شود. مایت روی پوست زندگی می کند و به زیر آن نفوذ پیدا می کند. گال از طریق تماس پوست با پوست به فرد دیگر منتقل می شود.44444

گال چیست ؟

گال را یک مایت به نام Sarcopet scabiei ایجاد می کند. مایت یک انگل است یعنی از بدن میزبان (انسان) تغذیه می کند.
این انگل بسیار ریز است و یک بدن کرمی رنگ ، ستون فقرات و موی زبری در پشت و 4 جفت پا دارد . مایت ماده بزرگتر است (حدود 0.4 در 0.3 میلی متر) . با چشم غیر مسلح آنها شبیه لکه هستند. مایت های ماده به پوست تونل زده و در آنجا تخم می گذارند. یک مایت در طول عمر خود 40 تا 50 تخم می گذارد. بعد از 3 یا 4 روز تخم ها کرم می شوند این کرم ها طرف 10 الی 15 روز بالغ می شوند.
بیشتر علائم گال به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن به مایت ها یا به بزاق ها و تخم ها یا مدفوع شان می باشد. به عبارت دیگر خارش و کهیر به دلیل این است که بدن به مایت ها واکنش آلرژی مانند دارد.
متوسط تعداد مایت ها در یک فرد آلوده 12 عدد می باشد.

بیشتر بخوانیم:

[accordion]
[item title=”شیوع گال”]

در بریتانیا هر ماه از هر 1000 نفر یک نفر به گال مبتلا می شود. گال در مناطق شهری ، در زنان و کودکان ،در فصل زمستان و در شمل کشور بیشتر شایع است. در کل جهان شیوع دارد، مخصوصا در جاهایی که فقر و تراکم جمعیت بالا باشد. در مکانهایی مثل اردوگاه مهاجران نیز شیوع بالایی دارد.

[/item]
[item title=”ابتلا به گال”]

سرایت این بیماری از طریق تماس پوستی با فرد ناقل می باشد. چون مایت نمی تواند بپرد یا پرواز کند.
بیشتر از طریق گرفتن دست فرد آلوده به مدت طولانی این بیماری انتقال پیدا می کند . دست اولین جایی است که مبتلا می شود.
تماس نزدیک پوستی حین برقراری رابطه ی جنسی نیز راه دیگر انتقال گال است.
برای گرفتن بیماری باید زمان تماس پوستی قابل توجه باشد. مثلا 15 الی 20 دقیقه . بنابراین اگر تماس با فرد آلوده کوتاه باشد مثل آغوش گرفتن یا دست دادن کوتاه این بیماری سرایت پیدا نمی کند. هر چه تعداد مایت ها بیشتر باشد انتقال آن نیز سریع تر خواهد بود.
مایت ها در پوست زندگی می کنند و در بیرون از بدن انسان میزبان 24 الی 36 ساعت زنده می مانند. از رختخواب و حوله بیمار گال سرایت نمی کند مگر این که فورا بعد از استفاده بیمار از آنها استفاده شود. با این حال بهتر است ملحفه و حوله با آب داغ شسته شوند.
گاهی اوقات در مکان هایی مثل مهد کودک و آسایشگاهها این بیماری شایع می شود.

[/item]
[item title=”علائم”]

– خارش : مهمترین علامت این بیماری خارش است. اغلب خارش شدید است و در ابتدا یک قسمت معمولا دست ها شروع به خاریدن می کنند و سپس به سایر نقاط گسترش پیدا می کند. خارش در شب و بعد از حمام گرم بدتر می شود. تمام بدن دچار خارش می شود حتی جایی که مایت ندارد.
– تونل زدن مایت : این تونل ها به صورت خطوط ظریف ، تیره یا نقره ای به اندازه ی 2 الی 10 میلیمتری دیده می شوند. بیشتر در پوست های نازک بین انگشتان ، سطح داخلی مچ و دست ها دیده می شوند. با این حال در هر قسمتی از پوست می توانند تونل بزنند. تا زمان بروز خارش و کهیر این تونل ها قابل مشاهده نیستند.
– کهیر : بعد از شروع خارش کهیر ظاهر می شود. در هر قسمتی از پوست می توان کهیر های قرمزرنگ چرکین را مشاهده کرد. کهیر بیشتر در داخل ران ، قسمت هایی از شکم ،باسن ، زیربغل ، اطراف نوک سینه در زنان دیده می شوند. بروز کهیر معمول است. با این حال برخی افراد دچار کهیر های غیر عادی می شوند که با بیماری های دیگر پوستی اشتباه گرفته می شود.
– خراشیدگی : به دلیل خارش شدید کمی به پوست آسیب می رسد. در برخی موارد پوست آسیب دیده به باکتری آلوده می شود. که به آن آلودگی ثانویه می گویند. اگر پوست به باکتری آلوده شود قرمز ، متورم ، داغ و حساس می گردد.
– تشدید بیماری های پوستی دیگر : گال می تواند علائم بیماری های دیگر مثل اگزما ، یا پسوریازیس را بدتر کند. در این شرایط تشخیص گال دشوار می شود.

نکته : خارش و کهیر گال به دلیل واکنش به مایت (بزاق ، مدفوع یا تخم های آنها) می باشد. علائم گال معمولا 2 تا 6 هفته بعد از عفونت اولیه بروز پیدا می کند. در هر قسمت از پوست دور از تونل زنی مایت ها خارش و کهیر می تواند روی دهد . این یعنی فرد آلوده شده و بدون این که خود بداند گال دارد آن را انتشار می دهد.
خارش و کهیر بعد از 3 تا 6 هفته ابتلا به عفونت اولیه بروز می کنند. اگر فرد گال داشته باشد و با درمان برطرف شود و دوباره مبتلا شود ممکن است علائم کمی تغییر پیدا کنند. در چنین مواردی خارش و کهیر سریع تر طرف یک الی دو روز گسترش پیدا می کنند. چون عفونت اولیه سیستم ایمنی را حساس کرده است و این بار سریع تر به هجوم مایت ها واکنش نشان می دهد.

[/item]
[item title=”تشخیص”]

تنها با مشاهده ی کهیر قابل تشخیص است. پزشک معمولا با دیدن کهیر های گال می تواند آن را تشخیص دهد.
معمولا برای تایید این تشخیص پزشک یک یا چند تونل مایت را پیدا خواهد کرد. برخی مواقع روی پوست مقدار جوهر می ریزد و آن را می مالد . اگر تونل در این قسمت از پوست وجود داشته باشد جوهر در امتداد تونل به زیر پوست حرکت می کند و با پاک شدن جوهر خط تونل مشخص می شود.
گاهی اوقات سخت می توان تفاوت بین کهیری که در اثر گال ایجاد شده است و کهیر های بیماری های پوستی دیگر را بیان کرد. بنابراین اگر در تشخیص تردید وجود داشته باشد تکه ای از پوست به آزمایشگاه فرستاده می شود.
اگر خارش و کهیر در چند فردی که در یک مکان زندگی می کنند همزمان ایجاد شود احتمال اینکه به گال مبتلا شده باشند زیاد است.

[/item]
[item title=”درمان”]

اگر گال درمان نشود مادام العمر روی پوست باقی خواهد ماند. پس تمام افراد زیر به درمان نیاز دارند
– هر کسی که گال دارد
– تمام اعضای خانواده ، شریک های جنسی فرد بیمار حتی اگر هم علائمی ندارند . چون 6 هفته طول می کشد علائم خود را نشان دهند.
نکته : این افراد باید همزمان درمان شوند.

نحوه ی درمان

گال قابل درمان است. معمولا با کرم پرمتیرین درمان می شود. پرمتیرین یک آفت کش است که مایت ها را می کشد. اگر نمی توان از این دارو استفاده کرد (مثلا کسانی که آلرژی به پرمتیرین دارند) لوسیون مایع مالاتیون جایگزین خوبی است.
این دو محصول در داروخانه ها عرضه می شوند. همچنین پزشک می تواند آن ها را تجویز کند. اساس عمل آنها ساده است و اگر به درستی مصرف شوند درمان قطعی است.
بعد از اولین استعمال، 7 روز بعد مجدد باید از آنها استفاده شود. با این کار از کشته شدن مایت ها یقین حاصل می شود.
حمام گرم روزانه و شستشو با صابون و آب عفونت گال را درمان نمی کند. از آفت کش باید استفاده شود.

نکاتی برای درمان موفق

– دستورالعمل مصرف دارو را به دقت بخوانید. معمولا درمان برای تمام قسمت های بدن مثل صورت و سر به کار برده می شود و برخی دیگر از داروها تنها از پشت گردن قابل استفاده می باشند. قسمت های سخت مثل پشت، کف پا، لای انگشتان دست و پا زیر ناخن ها و آلت تناسلی نیز به درمان نیاز دارند. در قسمت هایی که مایت ها بیشتر تونل می زنند باید به آنها بیشتر توجه شود مثل لای انگشتان ، جلوی مچ و آرنج ها زیر سینه ، ران ها و اطراف نوک سینه ها.
– برای درمان کل بدن یک فرد بزرگسال به 30 گرم کرم یا 100 میلی لیتر لوسیون نیاز است . بنابراین برای دو بار استعمال به 60 گرم کرم و 200 میلی لیتر لوسیون نیاز است.
– کرم و لوسیون را روی پوست خنک سرد استفاده کنید نه بعد از حمام گرم.
– لوسیون و کرم باید کل مدت زمان تعیین شده روی پوست باقی بمانند. کرم پرمیتیرین باید 8 تا 12 ساعت روی پوست بماند. لوسیون مالاتیون باید 24 ساعت روی پوست قرار گیرد.
– کودکان تا کامل شدن درمان باید در خانه بمانند.
– اگر در طول درمان دست ها یا هر قسمت از بدن خود را شستید مجدد روی قسمت های شسته شده کرم و لوسیون بمالید.
– مادران شیرده باید قبل از شیر دادن لوسیون و کرم را بشویند و مجدد بعد از شیردادن به آن قسمت کرم بمالند.
– کرم پرمتیرین برای بچه های زیر دو ماه استفاده نمی شود و لوسیون مالاتیون برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.
– برای این که نوزاد نتواند کرم و لوسیون را بخورد دستکش به او بپوشانید
– بعد از درمان لباس ها، حوله و ملحفه ها باید با لباس شویی در دمای 50 درجه سانتی گراد شسته شوند. با این کار مایت ها کشته می شوند. هرتکه از لباس که قابل شستشو نیست را در یک کیسه پلاستیک به مدت 72 ساعت قرار دهید تا کشته شوند. راه دیگر کشتن مایت ها روی لباس اتو کردن، شستن یا قرار دادن آنها در یک خشک کن در سیکل داغ به مدت 10 الی 30 دقیقه می باشد. لازم به ضدعفونی کردن اتاق نشیمن و مبلمان یا درمان حیوانات خانگی نیست.
– برخی از افراد که به عفونت ثانویه مبتلا می شوند باید آنتی بیوتیک مصرف کنند. اگر نسبت به وجود این عفونت تردید وجود دارد باید به پزشک مراجعه شود.

اگر خارش بیش از 2 الی 3 هفته بعد از درمان طول کشید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات درمان اولیه جواب نمی دهد و به درمان بیشتری نیاز است. رایج ترین عللی که درمان اولیه کار ساز نیست و مجدد گال عود می کند موارد زیر است:
– کرم و لوسیون به درستی استفاده نشده است.
– تماس نزدیک همزمان با درمان اصلاح نشده است و عفونت برمی گردد

نکته : بعد از درمان کامل ممکن است کمی خارش وجود داشته باشد. معمولا دو تا 3 هفته بعد از کشته شدن مایت ها خارش کاملا برطرف می شود.
همچنین بعد از درمان موفق در برخی موارد برآمدگی های قرمز قهوه ای رنگ خارش دار به قطر 2 سانتی متر روی پوست باقی می مانند که بیشتر در آلت تناسلی و ران ها دیده می شود. این برآمدگی ها نه عفونی اند نه به این معنی هستند که در آنها مایت زندگی می کند. این برآمدگی ها به دلیل واکنش طولانی مدت به مایت به وجود می آیند.. معمولا ظرف 3 ماه از بین می روند. ولی گاهی اتفاق می افتد که تا یک سال طول می کشد.webmd rm photo of various skin irritations

درمان خارش

خارش می تواند علامت استرس زایی باشد. با درمان موضعی یا خوراکی برطرف می شود. داروخانه می تواند در مورد محصولات مناسب توصیه های لازم را ارائه دهد. حتی مرطوب کننده های سرد مخصوصا اگر حاوی اتانول باشند می توانند موقتا خارش را برطرف کنند. از کرم های استروئیدی قوی اجتناب کنید مخصوصا اگر تشخیص گال قطعی نباشد.
– کرم یا لوسیون کروتامیتون اثر بخش است و خارش را از بین می برد. 2 تا 3 بار در روز از این کرم استفاده کنید ولی برای کودکان زیر 3 سال یک بار در روز استفاده شود.
– کرم هیدروکورتیزون: این یک کرم استروئیدی ملایم است که التهاب را برطرف می کند و خارش را از بین می برد. طبق تجویز پزشک باید مصرف شود. یک بار تا دو بار در روز به مدت یک هفته باید استفاده شود.
– یک داروی ضد حساسیت مثل کلروفنیرامین می تواند ایجاد خواب آلودگی کند. مستقیما خارش را برطرف نمی کنند ولی اگر نمی توانید شب به خاطر خارش بخوابید از آنها استفاده کنید. باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

[/item]
[item title=”گال پوسته پوسته( گال نروژی)”]

این نوع گال غیر عادی است و بیشتر افراد مبتلا به گال ، گال نروژی نمی گیرند.
این نوع شدید گال به شمار می رود که هجوم زیاد مایت ها موجب این عفونت شدید می شود. یعنی هزاران یا میلیون ها مایت باعث پوسته پوسته شدن پوست می شوند. چون مایت های زیادی وجود دارد و چون پوست آسیب دیده است ، براحتی گال به سایر نقاط گسترش پیدا می کند. چون بسیاری از نقاط بدن را درگیر می کند به عفونت های باکتریایی ثانویه جدی منجر می شود.
گال های پوسته پوسته اساسا در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند روی می دهد مانند افراد زیر :
– مبتلایان به ایدز و HIV
– کسانی که شیمی درمانی می کنند.
– افراد کهنسال یا بیمار
– افرادی که سوء تغذیه دارند
– افرادی که اختلالات یادگیری دارند و نمی توانند به خارش واکنش نشان دهند .
– افرادی که دارای مشکل عصبی هستند چون نمی توانند خارش را حس کنند.
گال پوسته پوسته به راحتی از طریق تماس با حوله، ملحفه و مبلملان انتقال پیدا می کند . در گال پوسته پوسته مایت ها چند روز بعد از جدا شدن از بدن میزبان خود زنده می مانند. حتی افرادی که خیلی اندک در معرض این بیماری قرار می گیرند مثل مستخدمین و کارکنان خشک شویی در خطر قرار دارند و اگر در موسسه ای کار می کنند که شیوع این بیماری در آنجا زیاد است باید از آفت کش استفاده نمایند. شیوع در موسسه ای که افراد آسیب پذیر به آنجا مراجعه می کنند مثل مهد کودک ها بسیار مسئله ی چالش انگیزی است. ممکن است تمام کارکنان و مراجعه کنندگان به درمان نیاز پیدا کنند.
یک فرد سالم دارای سیستم ایمنی نرمال اگر بعد از تماس با فرد ناقل گال پوسته پوسته آلوده شود دچار گال نرمال می شود.
از بین بردن گال پوسته پوسته در افراد مبتلا به HIV غیر ممکن است و عود بیماری در آنها شایع است .

[/item]
[item title=”منبع”]

 www.patient.co.uk

[/item]
[/accordion]

ارسال دیدگاه