واریس

95 بازدید

مطالب مرتبط

آمار دقیقی از تعداد افرادی که به واریس مبتلا هستند وجود ندارد. برخی مطالعات نشان می دهند که از هر 100 نفر 3 نفر در زندگی خود به واریس مبتلا می شوند.129-1131

مطالعات دیگر نشان دادند که این رقم خیلی بیشتر است. اکثر افرادی که به واریس مبتلایند واجد بیماری مهمی نیستند و به دلیل نامشخصی واریس می گیرند.
در اغلب موارد واریس بیماری یا علائمی ندارد. اگر به دلیل مسائل زیبایی درمان به این افراد توصیه شود، برای از بین بردن آن ها از روش های خاصی استفاده می شود مثل سوزاندن، لیزر کردن، تزریق مواد شیمیایی در رگ ها.این روش ها جایگزین روش های قدیمی مثل خالی کردن رگ ها شده اند.

بیشتر بخوانیم:

[accordion]
[item title=”شناخت سیاهرگ های نرمال پا”]

سیاهرگ ها عرق خونی هستند که خون را به قلب بازمی گردانند. خون به سیاهرگ های پا جریان پیدا می کند و وارد سیاهرگ بزرگ شده و سپس به سمت قلب برمی گردد.
3 نوع سیاه رگ در قلب وجود دارد :
– سیاهرگ سطحی که زیر سطح پوست قرار دارد. آنها را می توان با چشم دید و یا دست حس کرد. سیاهرگ های سطحی پا می توانند دچار واریس شوند.
– سیاهرگ های عمقی پا که در عضلات قرار می گیرند. با چشم قابل دیدن نیستند و نمی توان آنها را حس کرد.
– مویرگ ها که خون را از سیاه رگ های سطحی به سیاهرگ های عمقی می برند.

در داخل سیاهرگ ها دریچه های یک طرفه وجود دارد. این دریچه ها اجازه نمی دهند خون در جهت اشتباه برگردد. وقتی می ایستیم بین قلب و پاها یک جریان به سمت بالا از خون به جریان می افتد. گرانش آن را به سمت پایین می کشد ولی دریچه ی سیاهرگ و جریان نرمال خون به سمت قلب، مانع پایین رفتن خون می شود.

دریچه های سیاهرگ های سالم

جریان خون به سمت بالا در جهت مخالف گرانش حرکت می کند و دریچه ها مانع بازگشت جریان به سمت پایین می شوند.

[/item]
[item title=”واریس چیست؟”]

واریس ها بخش های متسع و گشاد شده ی سیاهرگ ها می باشند که درست زیر سطح پوست، معمولا در پاها قرار می گیرند. به راحتی قابل مشاهده هستند چون ضخیم و گره مانند هستند. اگر اضافه وزن داشته باشید به دلیل پنهان شدن در بافت چربی زیر پوست چندان قابل مشاهده نخواهند بود.
سیاهرگ های کوچک دیگری هم وجود دارند:
– سیاهرگ های شبکه ای
– سیاهرگ های عنکبوتی که الگوی شبیه ستاره دارند و واریس نیستند.

[/item]
[item title=”علت بروز واریس”]

تصور بر این است که دیواره ی سیاه رگ در بعضی از قسمت ها ضعیف می شود. این قسمت ها گشاد و بزرگ ترمی شوند.
اگر این گشادشدگی در نزدیکی دریچه رخ دهد دریچه دچار تراوش و نشتی شده و جریان به عقب حرکت خواهد کرد. اگر در یک دریچه این اتفاق روی دهد فشار زیادی به سیاهرگ وارد می شود. با گشاد شدن و تراوش هر چه بیشتر خون بیشتری در آنجا تجمع پیدا کرده و برجسته می شود.

واریس : دریچه ها آسیب دیده و نمی توانند به درستی عمل کنند . در اثر عقب گرد جریان خون، خون در آنجا تجمع یافته و دیواره های سیاهرگ بزرگ می شود.

[/item]
[item title=”افراد مستعد ابتلا به واریس”]

از هر 100 نفر 3 نفر در عمر خود به واریس مبتلا می شوند. زنان بیشتر از مردان استعداد ابتلا دارند. بیشتر افراد بدون داشتن بیماری خاصی به این عارضه دچار می شوند. ولی عوامل زیر شانس ابتلا به واریس را افرایش می دهند:
– بارداری: جنین فشار زیادی را به سیاهرگ ها واردمی کند همچنین هورمون های دوران بارداری دیواره های سیاهرگ ها را شل می کنند. هر چه تعداد بارداری ها بیشتر باشد خطر ابتلا به واریس دائمی بیشتر خواهد بود. در دوران بارداری واریس ظاهر یا بدتر می شود ولی بعد از زایمان به دلیل کاهش فشار روی سیاهرگ ها بهبود پیدا می کنند.
– سن: با افزایش سن احتمال ابتلا بالا می رود.
– داشتن اضافه وزن: شانس ابتلا را در زنان بیشتر از مردان می کند.
– ایستادن زیاد: مشاغلی که به ایستادن زیاد نیاز دارند باعث واریس می شوند. ولی شواهد علمی کمی برای تایید آن وجود دارد.
در برخی موارد بیماری های زمینه ای مانند موارد زیر باعث واریس می شوند:
– لختگی خون یا آسیب دیدن سیاهرگ عمقی پا
– وجود تورم یا تومور در لگن که مانع جریان خون در سیاهرگ ها در بالای پای می شود.
– خیلی به ندرت پیش می آید که واریس به دلیل وجود عروق خونی غیر عادی –یعنی شکل گیری غیر طبیعی سیاهرگ ها یا آئورت – به وجود آید .

[/item]
[item title=”علائم”]

بیشتر افراد مبتلا به واریس علامتی ندارند. برخی افراد در مورد ظاهر واریس نگران هستند. واریس های بزرگ ممکن است دردناک باشند و فرد احساس سنگینی و خارش در آنها می کند.
عارضه هایی که واریس ایجاد می کند
بیشتر افراد دچار عارضه نمی شوند. در موارد معدودی به دلیل فشار زیاد در واریس ها عروق خونی در نزدیکی پوست دچار تغییراتی می شوند.
چندین سال بعد از ظهور اولین نشانه های واریس این عوارض خود را نشان می دهند. ولی نمی توان پیش بینی کرد چه کسی دچار این عارضه ها خواهند شد. اندازه ی قابل مشاهده ی واریس ها ربطی به وجود این عارضه ها ندارد.

عارضه هایی که ممکن است روی دهند:

– التهاب سیاهرگ
– ورم پا یا ساق پا
– پوست روی سیاهرگ بزرگ شده. تغییرات پوستی شامل بی رنگ شدن، اگزمای واریس، زخم پوست، لیپودرماتواسکلوروسیس ( سفت شدن لایه چربی زیر پوست که باعث قرمزی یا ضخیم شدن پوست می شود) می باشند.
– به ندرت ممکن است واریس دچار خونریزی شود.
کمک های اولیه برای خونریزی واریس: خونریزی به ندرت روی می دهد. اگر خونریزی داشت باید با انجام مراحل زیر خونریزی را متوقف کنید:
– بالا نگه داشتن پا: تخت دراز بکشید و پا را بالا ببرید. پا بالاتر از سطح بدن قرار میگیرد (مثلا آن را روی یک میز بگذارید، چند بالش قرار دهید یا از کسی بخواهید آن را برایتان نگه دارد) .
– فشار: روی قسمتی که خون می آید یک پارچه ی تمیز بگذارید و به مدت 10 دقیقه آن را محکم فشار دهید.
– اگر خونریزی شدید است و نمی توانید آن را متوقف کنید فورا به اورژانس خبر دهید. برای جلوگیری از خونریزی مجدد برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

[/item]
[item title=”آیا واریس به درمان نیاز دارد؟”]

بیشتر افراد نیازی به درمان ندارند. به یکی از دلایل زیر ممکن است به درمان نیاز پیدا کنید:
– در صورت بروز عارضه: اگر پا دچار تورم شود یا پوست آسیب ببیند برای جلوگیری از زخم شدن پوست توصیه می شود برای درمان اقدام کنید. با بروز زخم در پوست، درمان واریس به التیام زخم کمک می کند. اگر خونریزی واریس دارید باید فورا برای درمان مراجعه کنید.
– بروز علائم خارش یا ناراحتی
– به دلایل زیبایی
– اگر دارای واریس و مشکلات شریانی هستید ( بیماری جریان خون ضعیف یا بیماری عروق جانبی) آزمایشات مورد نیاز
اگر واریس مشکل ساز باشد باید توسط یک متخصص بررسی شوید. با سونوگرافی داپلر یا اسکن داپلکس جریان خون در عروق بررسی می شوند. این بررسی ها آسیب احتمالی دریچه های سیاهرگ را نشان می دهند در نتیجه به تعیین روش درمان نیز کمک می نمایند. در صورت پیچیده بودن واریس روش های دیگر نیز توصیه می شوند.
اگر درپاهای خود دچار بیماری شریان باشید یا اگر وجود این بیماری در شما مشکوک باشد، جریان خون در شریان ها باید اندازه گیری شود. با استفاده از یک دسگاه فراصوتی به نام سونوگرافی داپلر که برای اندازه گیری شاخص فشار بازویی قوزک استفاده می شود جریان شریان بررسی می شود.

درمان واریس

چندین روش درمانی وجود دارد. عمل های جراحی سنتی مثل تخلیه کردن سیاهرگ منسوخ شده و روش هایی مثل سوزاندن، لیزر یا تزریق مواد شیمیایی به داخل سیاهرگ جایگزین آنها شده است.
روش های خودیاری: از ایستادن یا نشستن طولانی اجتناب کنید. هرازگاهی پاهای خود را بالا نگه دارید (بنشینید یا دراز بکشید و پای خود را بالا تر از سطح نشیمنگاه قرار دهید) برای این کار می توانید از چند بالش یا زیر پایی استفاده کنید. با این کار خون در سیاهرگ تجمع پیدا نمی کند. درصورت خشک، پوسته پوسته بودن یاخارش داشتن پوست برای حفاظت از آن از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
ورزش کردن و کاهش وزن واریس را از بین نمی برند ولی از بروز اولیه آن جلوگیری می کنند.
روش های درمانی جدیدی توسعه پیدا کردند که نسبت به جراحی قدیمی عارضه های کمتری مثل کبودی ایجاد می کنند. روش های درمانی توصیه شده عبارتند از:
– لیزر درمانی درون وریدی و درمان با امواج رادیویی: در این روش ها یک ردیاب با استفاده از امواج فراصوت برای پیدا کردن موقعیت به داخل یکی از طولانی ترین سیاهرگ های گشاد شده وارد می شود. با استفاده از انرژی امواج رادیویی یا لیزر سیاهرگ را داغ می کنند و آن را درزگیری می کنند.
– اسکلروتراپی کف ( Foam Sclerotherapy ) . اگر داغ کردن و لیزر جواب ندهد از این روش استفاده می گردد. برای ساختن کف از یک ماده شیمایی مخلوط با هوا استفاده می کند. کف به سیاهرگ ها تزریق می شود، خون را به عقب فشار می دهد و سیاهرگ ها را دچار اسپاسم می کند. بعد از درمان به استفاده از جوراب واریس نیاز است. ممکن است بیش از یکبار درمان لازم باشد.

جراحی

اگر درمان با سوزاندن، لیزر و کف جواب ندهد جراحی توصیه می گردد. برای برداشتن سیاهرگ ها بر اساس مکان و شدت واریس از روش های مختلفی استفاده می شود. معمولا سیاهرگ های مرتبط مسدود می شوند . سپس سیاهرگ های بزرگ برداشته می شوند. بیشتر افراد طی یک روز درمان می شوند. بعد از آن توصیه می شود بسته به شغل خود یک تا 3 هفته مرخصی بگیرند .
اسکلروتراپی: یک ماده شیمیایی به داخل سیاهرگ تزریق می شود که آن را مسدود می کند. این روش باعث لکه لکه شدن و زخم پوست می شود. از این روش بیشتر برای سیاهرگ های ریز زیر زانو که به درستی درمان نشدند و بعد از عمل مجدد عود می کنند استفاده می شود. بعد از این روش سیاهرگ باید کمپرس شود و به مدت چند روز یا چند هفته جوراب واریس استفاده شود.
ساپورت های ران و جوراب های واریس: این لوازم فشار اضافی روی سیاهرگ ها را خنثی می کنند. به کاهش علائمی مثل آکنه کمک می کنند ولی در مورد کارکرد مناسب آنها شواهدی در دست نیست. پوشیدن آنها خصوصا برای افرادی که در دستانشان دچار آرتروز هستند کار ساده ای نیست. توصیه نمی شود هر روز از آنها استفاده شود مگر این که درمان مسدود کردن سیاهرگ ها مناسب نبوده و جواب نداده باشد. استفاده از جوراب های واریس زیر زانو کلاس 1 و متوسط بهترین گزینه هستند. باید بعد از بیدار شدن پوشیده شوند و قبل از خوابیدن بیرون آورده شوند.

نکته :

اگر در پاهای خود دچار عارضه ی شریانی هستید، برای استفاده از جوراب های واریس باید اول جریان خون شما اندازه گیری شود.

سیاهرگ های عنکبوتی و رشته ای

این سیاهرگ ها به اندازه ی سیاهرگ های واریسی مشکل ساز نیستند و نیازی به درمان ندارند مگر برای دلایل زیبایی.

[/item]
[item title=”منبع”]

www.patient.co.uk

[/item]
[/accordion]

 

ارسال دیدگاه