روزئولا

405 بازدید

مطالب مرتبط

روزئولا موسوم به روزئولا اینفانتوم یک عفونت ویروسی است که کودکان بین 6 ماه تا 2 سال را درگیر می کند. معمولا یک عفونت خفیف است که مشکلات طولانی مدت در فرد ایجاد نمی کند. بیمار معمولا کاملا بهبود پیدا می کند.photogallery common childhood diseases 03 full-225x30087

روزئولا که به روزئولا اینفانتوم معروف است با تب و بثورات جلدی 3 روزه همراه است. این بیماری در بین کودکان 3 ماه تا 4 سال و غالبا در کودکان 6 ماه تا یک سال شایع است. ویروس تبخال انسانی 6 (HHV-6) عامل این بیماری است که یک ویروس بسیار عفونی می باشد.
دوره ی نفهتگی این بیماری 10 تا 15 روز است . به احتمال زیاد بدن کودک در کل دوره ی بیماری و حتی قبل از شروع تب بالا عفونی می شود .

[accordion]
[item title=”علائم”]

– تب ناگهانی: کودک برافروخته تحریک پذیر می شود. دمای بدن به 40 درجه سانتی گراد می رسد. تب معمولا 3 تا 4 روز طول می کشد و سپس سریعا به حالت نرمال باز می گردد.
– با فروکش کردن تب و بهتر شدن حال بیمار، بثورات جلدی خود را نشان می دهند. دانه های ریز قرمز روی پوست ظاهر می شوند. اول روی بدن سپس روی بازوها و پاها ظاهر می شوند. معمولا صورت را درگیر نمی کنند. حدود 12 الی 14 ساعت بثورات روی پوست باقی می مانند.
– گلو درد همراه با سختی در بلع غذا
– متورم شدن غدد گردن

[/item]
[item title=”تشخیص”]

روزئولا با بهتر شدن بیمار قابل تشخیص است. در ابتدا اگر علت تب بالا معلوم نباشد والدین و پزشک را نگران می کند. باید فرضیه ی وجود سایر بیماری های خطرناک رد شود. فروکش کردن تب و ظهور دانه های ریز وجود روزئولا را تایید می کنند و نشان می دهد که تب به خاطر ویروس روزئولا بروز کرده است.

[/item]
[item title=”درمان”]

برای کشتن این ویروس درمانی وجود ندارد. تا رفع بیماری باید حتی الامکان کودک را آرام کرد.

[/item]
[item title=”آرام کردن کودک”]

تب کودک را ناآرام و تحریک پذیر می کند. با پایین آوردن تب به روش زیر می توانید کودک خود را آرام کنید:
– دادن استامینوفن یا ایبوپروفن: این دو دارو تب را پایین می آورند. می توانید این داروها را به صورت مایع مخصوص کودکان تهیه کنید. یک راه حل این است که استامینوفن را در نوشیدنی ریخته و به کودک دهید. دوز هر سن در برگه ی دستورالعمل نوشته شده است.
– نکته : این داروها علت تب را درمان نمی کنند. تنها به آرام کردن کمک می کنند. اگر کودک احساس ناراحتی و تنش نمی کند نیازی نیست از این داروها استفاده کنید.
نکته : همزمان از ایبوپروفن و استامینوفن استفاده نکنید. ولی اگر تب قابل کنترل نباشد پزشک توصیه می کند هر بار یکی از آن ها را در دوز معینی به کودک دهید.

نکته : در صورت هر یک از موارد زیر از ایبوپروفن استفاده نکنید:

– حساسیت کودک به ایبوپروفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
– کودکانی که در آن ها داروهای ضد التهابی استروئیدی حمله ی آسم را تشدید می کند.
– کودکان مبتلا به آبله مرغان. چون طبق تحقیقات انجام شده ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی استروئیدی ریسک عارضه های شدید عفونت پوستی در کودکان مبتلا به آبله مرغان را افزایش می دهند.
– اگر دمای اتاق نرمال است لباس کودک را درآورید. نباید کودک تب دار را در پتو بپوشانید. باید از بالا رفتن دمای بدن و لرز جلوگیری کرد.
– مایعات زیاد به کودک بخورانید. با این کار از کم آب شدن بدن جلوگیری می شود. اگر کودک احساس ناراحتی نکند خوب می تواند مایعات بنوشد. بنابراین اگر میلی به خوردن مایعات نداشته باشد ، بهتر است در ابتدا ایبوپروفن یا استامینوفن به او داده شود. سپس نیم ساعت بعد وقتی دمای بدن کمی پایین آمد به او مایعات دهید. اگر شیرخوار است به او شیر دهید چون شیر مادر بهترین مایع است. ولی می توانید برای افزایش میزان مایعات بدن مقداری بیشتری به او شیر دهید.

پاشویه کردن:

از پاشویه کردن کودک تب دار بپرهیزید چون اگر خیلی آب سرد باشد رگ های خون زیر پوست تنگ تر می شود، کاهش گرما را کمتر می کند و باعث می شود حرارت در قسمت های عمیق تر بدن گیر افتد. حتی ممکن است حال کودک وخیم شود. بسیاری از کودکان نیز با پاشویه کردن احساس ناراحتی می کنند.

استفاده از پنکه:

برخی برای خنک کردن کودک از پنکه استفاده می کنند این کار نیز ایده ی خوبی نیست خصوصا اگر هوای تولید شده خیلی سرد باشد. با این حال جریان هوا معتدل هم دما با دمای اتاق مفید است. تنها پنجره را باز کنید یا برای تهویه کردن هوا در طرف دیگر اتاق از یک پنکه استفاده نمایید.

[/item]
[item title=”علائم کم آبی”]

تب منجر به کاهش آب بدن می شود. تب با عرق کردن همراه است و کودکانی که با تب احساس ناراحتی می کنند نمی توانند به قدر کافی مایعات بنوشند. در کودکانی که استفراغ دارند یا مبتلا به اسهال شدید هستند کم آب شدن بدن سریع تر اتفاق می افتد. اگر بچه تب دارد او را تشویق کنید مایعات زیادی بنوشد. علائم کم آبی شامل این موارد می باشد: خشکی دهان، گود رفتن چشم، خشک شدن چشم، خواب آلودگی و در کل احساس ناراحتی. 

[/item]
[item title=”عارضه هایی که روزئولا ایجاد می کند”]

برخی مواقع تب بالا می تواند موجب تشنج شود که معمولا جدی نیست. عارضه های گزارش شده ی دیگر بسیار نادر هستند. معمولا بیمار کاملا بهبود پیدا می کند.
وقتی فرد دچار این بیماری می شود در برابر آن ایمنی پیدا می کند.

[/item]
[item title=”منبع”]

 www.patient.co.uk

[/item]
[/accordion]

ارسال دیدگاه