ویروس هرپس چیست؟

2,553 بازدید

مطالب مرتبط

در حال حاضر 8 عضو از خانواده ی ویروس انسانی شناسایی شده است. این گروه از ویروس ها قابلیت تطابق با شرایط مختلف را دارا هستند. نام این گروه از ویروس ها از لغت یونانی HERPIN به معنای خزش گرفته شده است که ماهیت مزمن بودن، نهفتگی و عود مجدد را توصیف می کند.HerpesPHIL 1573 lores

ذره ی ویروس هرپس دارای ساختار بسیار پیچیده ای است:
– ژنوم DNA دو رشته ای دارای شکل مارپیچی است که حول یک هسته ی پروتئینی قرار می گیرند و به وسیله ی یک نوکلئوکپسید چندین وجهی به قطر 10 نانومتر احاطه می شود.
– بیرون کپسول یک پوشش پر از پروتئین وجود دارد که بی شکل است.
– در خارج از ذره پوشش لیپیدی دو لایه وجود دارد که حاوی مقدار زیادی گلیکوپروتئین می باشد.

[accordion]
[item title=”انواع ویروس هرپس”]

– هرپس سیمپلکس نوع 1 ((HHV-1
– هرپس سیمپلکس نوع دو (HHV-2)
– ویروس واریسلا زوستر (VZV/HHV-3)
– ویروس اپشتین بار (EBV/HHV-4)
– سیتومیگالو ویروس (CMV/HHV-5)
– هرپس انسانی نوع 6 (HBLV/HHV-6)
– هرپس انسانی نوع 7 (HHV-7)
– هرپس سارکوم کاپوزی (KSHV/HHV-8)

[/item]
[item title=”خانواده های HSV 1″]

این ویروس ها به این 3 خانواده تعلق دارند :

ویروس هرپس آلفا : هرپس نوع 1 و 2 و VZV: این گونه ها دارای سیکل تولید مثل کوتاه و میزبان های متعدد و گوناگون هستند و با حضور در سلول های عصبی، عفونت های نهفته ایجاد می کنند.
– ویروس هرپس بتا : سایتو مگالو ویروس، HHV-6 و HH7-7 : این ویروس ها دارای سیکل تولید مثل بلند مدت هستند و دامنه ی میزبانی محدودی دارند. سلول های آلوده اغلب بزرگ می شوند. دوره ی نهفتگی در سلول های سفید خون، کلیه ها، عقده های مترشحه و سایر بافت ها حفظ می شود.
– ویروس هرپس گاما: EBV و HHV-8 : این ویروس ها خاص لنفوسیت های T یا B هستند و نهفتگی در بافت لنفی روی می دهد.

ویروس هرپس ساده تیپ یک و دو

– با ایجاد شکاف در غشا های مخاطی دهان یا گلو، از راه چشم یا آلت تناسلی یا به طور مستقیم از طریق خراش های کوچک روی پوست، عفونت اولیه رخ می دهد.
– اکثر افراد در سن 1 تا 2 سالگی با HSV-1 دچار عفونت می شوند و عفونت HSV-2 با شروع فعالیت جنسی روی می دهد.
– عفونت اولیه معمولا بدون علامت است، با این حال ممکن است که ضایعه های عروقی جزئی روی پوست ظاهر شود. بعد از تکثیر موضعی، عفونت سیستمیک و ویرمی ( ورود ویروس به داخل خون ) و عفونت نهفته طولانی مدت با فعال سازی دوره ای روی می دهد.
– در طول عفونت اولیه، ویروس وارد اعصاب حسی محیطی شده و در امتداد آکسون ها برای رفتن به عقده ی عصب حسی در سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) حرکت می کند. به این طریق از واکنش سیستم ایمنی میزبان فرار می کند.
– بین دوره های فعال سازی، ویروس کاملا نهفته است : DNA ویروس به صورت یک اپیزوم حفظ می شود. در این شرایط فقط تعداد محدودی از ژن های ویروس جهت بقای ویروس بیان می گردند. تلاطم های مختلف فیزیکی ( مثل قرار گرفتن در معرض اشعه ی فرابنفش، تغییرات هورمون ها، جراحات ، قاعدگی) یا فیزیولوژیک (استرس و اضطراب ) می تواند تعادل نهفتگی را بر هم زند و بیماری عود نماید.
– فعال شدن مجدد ویروس موجب عود بیماری می گردد: ویروس با عبور از اعصاب حسی به سطح بدن می رود و تکثیر می شود و به بافت آسیب می رساند.

[/item]
[item title=”تظاهرات بالینی عفونت HSV اولیه”]

– عفونت سیستمیک : مثل تب، گلو درد و آسیب غده های لنفاوی. اغلب بیمار متوجه این عفونت نمی شود. اگر سیستم ایمنی به خطر افتد، ممکن است همراه با تب، آسیب غده ی لنفاوی، پنومونی و هپاتیت منجر به شرایط تهدید کننده حیات شود.
– تبخال لب ها و دهان: زخم های پر از دلمه زرد رنگ در ناحیه دهان
– عقربک تبخالی : خراشیدگی در پوست موجب می شود ویروس وارد انگشت شود و در آنجا تاول های ریزی تشکیل شوند. اغلب پرستارانِ کودکان را درگیر می کند.
– هرپس ناشی از آسیب بافتی: در هر مکانی که Hsv در اثر ضربه ریشه کند تاول های ریز ظاهر می شوند.
– هرپس اگزمایی: عفونت HSV پوست مبتلا به اگزما که معمولا در کودکان مشاهده می شود.
– مننژیت هرپس سیمپلکس: شایع نیست و معمولا خود محدود شونده است مخصوصا HSV-2 در زنان در حمله ی اولیه ممکن است به این شکل ظاهر شود.
– هرپس تناسلی: معمولا HSV-2 عامل ایجاد کننده آن است.
– عفونت هرپسی قرنیه: معمولا به صورت زخم های دندریتی در قرنیه خود را نشان می دهد. از مصرف استروئید ها در این شرایط باید پرهیز نمود.
– التهاب مغزی ناشی از هرپس سیمپلکس: معمولا HSV-1 . به طور مرکزی گسترش می یابد. مثلا از سلول های عصبی جمجمه تا لوب قدامی و گیجگاهی. تب، سردرد، رفتار های غیر منتظره، عدم قدرت تکلم، حمله صرعی، کما یا التهابات ساقه ی مغز تحت حاد، مننژیت یا التهاب نخاع از علائمی است که مشکوک به وجود این نوع تبخال می باشند.

[/item]
[item title=”تشخیص”]

– افزایش تیتر آنتی بادی در عفونت اولیه
– کشت ویروسی
– PCR جهت تشخیص سریع

[/item]
[item title=”ویروس آبله مرغان – زونا”]

محتوای کامل ژنوم VZV شناسایی شده است. انواع سلول های انسانی و حیوانی را مبتلا می کند و در بافت زنده دو سندروم بالینی متمایز ایجاد می کند:

– آبله مرغان :

 عفونت معمولا در دوران کودکی (حدود 90%) روی می دهد و از طریق سیستم تنفسی یا ملتحمه وارد بدن می شود.
 بعد از تکثیر شدن در محل مایه کوبی، ویروس در جریان خون و سیستم رتیکولو اندوتلیال منتشر می شود.
 تکثیر ثانویه پوست و مخاط را درگیر می کند، تاول های ریزی پر از ویروس های عفونی ایجاد می کند.

– زونا

 بعد از عفونت اولیه ، ویروس در سلول های اعصاب مرکزی به صورت نهفته در می آید.
 مشخص نیست عفونت نهفته است یا مقاوم است ولی بعد از چند سال مجددا فعال شده و ایجاد عفونت می کند و بافت پوست را دچار آسیب می کند.
 وقتی اعصاب نخاع درگیر می شوند بیماری جدی تر می شود و صورت و سر را درگیر می کند. وقتی چشم درگیر شود ممکن است فرد حتی کور شود.

[/item]
[item title=”ویروس اپشتاین بار(EBV/HHV-4)”]

این ویروس در اکثر جوامع شیوع دارد. لنفوسیت های B انسان (غیر مولد) و سلول های اپیتلیال (عفونت مولد) را درگیر می کند. به بیماری های زیادی اعم از تومور های مختلف مرتبط می باشد.

EBV به سایر بیماری ها نیز مرتبط می باشد مثل :

– سرطان معده
– بیماری های خود ایمن مثل لوپوس ، آرتریت رماتوئید و ام اس. با این حال مشخص نیست آیا EBV در بروز این بیماری ها نقش مهمی دارد یا نه .

[/item]
[item title=”هرپس انسانی 6(HBLV/HHV-6)”]

– HHV-6 به رزولا اینفنتوم یا بیماری ششم مربوط می شود.
– اکثر عفونت های HHV-6 در کودکان به صورت رزولا یا شروع ناگهانی تب بالا خود را نشان می دهند و 3 تا 5 روز طول می کشند و سپس با فروکش کردن دمای بدن التهابات پوستی بروز پیدا می کند. در ابتدا این التهابات روی تن بیمار ظاهر شده سپس در صورت و بازوها گسترش پیدا می کنند.

[/item]
[item title=”هرپس انسانی 7(HHV-7)”]

– عفونت های HHV-7 تقریبا تا سن 3 سالگی تمام کودکان را درگیر کرده و به علت وجود ویروس در بزاق در بدن ایجاد مصونیت می کند .
– از نظر ویژگی های زیستی و ژنی مشابه هرپس 6 است مثل بروز بیماری رزولا اینفانتوم.

[/item]
[item title=”هرپس کلپوسی سارکوما(KSHV/HHV-8)”]

HHV-8 در جهان شیوع متفاوتی دارد : در آفریقای مرکزی شیوع بالا، در آمریکا و در اروپای غربی شیوع پایین و در کشورهای حوزه ی مدیترانه شیوع متوسطی دارد.

[/item]
[item title=”منبع”]

 www.patient.co.uk

 

[/item]
[/accordion]

ارسال دیدگاه