سلامت جنسی کودک

107 بازدید

مطالب مرتبط

 mother-boy-talking-rex-1336674537

نکاتی که والدین در مواجهه با سوالات جنسی کودک باید رعایت کنند:

1- شنونده خوبی باشند.
2- عدم توهین و تحقیر (بی تربیت ،اینم سوال که میپرسی؟،دیگه از این حرف ها نزنیا …..).
3- عدم تهدید و تنبیه
4- مسخره نکردن: مسخره کردن کودک باعث پایین آمدن اعتماد به نفس کودک می شود.
5- پیدا کردن علت اصلی این پرسش(چی شد که تو این سوال را پرسیدی؟ ،تو چی فکر میکنی ؟…..)

وقتی کودکی درباره نحوه تولد خود یا نوزادی دیگر می پرسد ،چگونه باید پاسخ داد؟

یکی از سوالات مهمی که ذهن کودک را درگیر می کند ،این است که آن ها چگونه خلق شده و به دنیا آمده اند؟ والدین در مواجهه با این سوال باید آرامش خود را حفظ کرده و به دور از دستپاچگی و دلهره به فرزند خود جواب های صحیص، کوتاه و قابل فهم را بدهند.برای بچه های 3 تا 4 سال کافی است بگوییم :«تو از شکم مامان آمدی » ولی بچه های 5 تا 8 سال توضیح بیشتری می خواهند :مثلا « تو اولش خیلی کوچولو بودی ،از یه بند انگشت هم کوچکتر و توی شکم مامانی زندگی می کردی ،مامانی برای اینکه تو خوشگل تر و بزرگ تر بشی ،غذاهای خوب و میوه های خوب خورد ،بعد تو رشد کردی و به انداره یه نی نی شدی و بعد رفتیم دکتر و خانم دکتر تو را از شکم مامان بیرون آورد.» بعضی مادران قسمت جراحی شده زیر شکمشان را که سزارین شده اند به فرزندشان نشان می دهند و به آن ها می گویند که دکتر تو را از این قسمت بیرون آورده. البته برای کودکان بزرگ تر که کنجکاوی بیشتری می کنند و همچنین دارای آگاهی جنسی بیشتر از سنشان هستند ،می توان به اختصار گفت :«یک سلول یا ماده ای از بدن پدر با یک سلول یا ماده ای از بدن مادر مخلوط شدند ،نوزاد اول به اندازه یه دانه گندم بود و سپس توی کیسه ای در شکم مادر به نام رحم ،بزرگ و بزرگتر شد تا به شکل یک نی نی کوچولو شد و دکترها توی بیمارستان از شکم مادر او را درآوردند.» به هیچ عنوان نیازی به توضیح راجع به چگونگی تشکیل نطفه و رابطه جنسی نیست.

وقتی کودک از نقش پدر در تولید مثل می پرسد ،چگونه باید جوابگو بود؟

باید گفت پدر مواظب مادر است و از او حمایت می کند ،پدر بیرون از خانه کار می کند و غذا برای مادر می آورد تا نی نی توی شکم مادر بزرگتر شود ،بعد پدر مادر را به بیمارستان می برد،تا دکتر نوزاد را به دنیا آورد.
اگر کودک بپرسد چرا بچه در شکم پدر، بزرگ نمی شود؟ باید به آن ها توضیح داد در بدن زن ها کیسه ای وجود دارد که اسم آن رحم می باشدو بچه درون آن بزرگ می شود ولی مردان در شکم خود آن را ندارند. چون خدا مردان و زنان را متفاوت آفریده است.

اگر کودک بپرسد چرا مامان به بچه شیر می دهد ؟

باید در جواب گفت که وقتی نوزاد از شکم مادر بیرون میآید ،گرسنه است .خداوند پستان را برای مادر آفریده تا نی نی کوچولو از آن شیر بخورد و بزرگ شود.

وقتی که کودک از تفاوت جنسی خود با جنس مخالف می پرسد، چگونه باید جوابگو بود؟

کودکان در حدود سن 3 تا 4 سالگی تفاوت جنسی خود با جنس مخالفشان را می فهمند. اگر شرایطی به وجود آید که کودکان در اثر بی احتیاطی والدین یا حمام بردن مشترک دو جنس و غیره ،متوجه تفاوت آناتومیک خود با جنس مخالفشان بشوند ،ممکن است از والدین سوال کنند که چرا آلت تناسلی دختران با پسران متفاوت می باشد؟ والدین باید ضرورتا از این فرصت استفاده کنند و روی تفاوت بین دو جنس دختر و پسر تاکید کنند. می توانند اینگونه بیان کنند کهkhabar.89.7.5r :«بین دخترها و پسرها تفاوت بسیاری وجود دارد ،خداوند دخترها را یک جور و پسرها را جور دیگر آفریده است. مثلا دختران موی بلند دارند و دامن می پوشند ،پسرهای موی کوتاه دارند و شلوار می پوشند. دخترها بزرگ که شوند مثل مامان می شوند و به بچه هایشان شیر می دهند. پسرها وقتی بزرگ می شوند ،ریش و سبیل در میاورند و شبیه بابا می شوند.»

پوشش مناسب والدین در حضور کودکان چگونه باید باشد؟

در دوران شیرخواری و نوزادی کودک خود را از مادرش جدا نمی بیند و آن چنان به مادر احساس نزدیکی می کند که وقتی سینه مادر را می مکد ،احساس می کند دارد مادر را می خورد. در دوران کودکی (3تا 4 سالگی به بعد)دیدن پدر یا مادر برهنه ،برانگیخته شدن و تحریک میل جنسی کودک را سبب می شود که به هیچ وجه نمی توان در این زمینه کودک را ارضا کرد. متاسفانه برخی از والدین برهنگی را با تمدن اشتباه می گیرند و فکر می کنند هرچه برهنه تر باشند ،متمدن تر هستند .برخی از آن ها فکر می کنند با برهنگی جلوی پسر یا دختر خود ،حساسیت جنسی فرزندشان کمتر می شود و چشم فرزندشان از دیدن سیراب خواهد شد در صورتیکه سن 3 تا 4 سالگی ،سن بیداری جنسی است و تشکیل خاطرات در ذهن کودکان است و در سن 5تا 7 سالگی ،کودکان با دیدن این برهنگی بشتر کنجکاو می شوند و خطر آفرین و نگران کننده است .میزان پوشش در خانواده های مختلف ،با فرهنگ و اعتقادات مختلف متفاوت می باشد.رعایت پوشش مناسب براساس الگوهای اخلاقی در خانواده بسیار با ارزش و مهم است و ثبات و آرامش و امنیت را در خانواده ایجاد می کند و پوشش مناسب نه تنها سبب آرامش والدین ،بلکه سبب تضمین شدن رشد طبیعی کودکان می شود.شایسته است والدین با نشان دادن حساسیت و رعایت پوشش مناسب در حضور کودکان و در ارتباط با غیرمحارم ،کودکان را از سن 4 سالگی به بعد، با محارم و غیر محارم آشنا کنند.

حمام رفتن کودکان در سنین مختلف چگونه باید باشد؟

– تولد تا 2 – 3 سالگی:

مادر می تواند تا سنین شیرخوارگی فرزندان پسر و دختر خود را به حمام ببرد ،ولی لازم است قسمت تناسلی خود را پوشش دهد .زمانیکه دختر و پسر را در سن 2تا 3 سالگی با هم به حمام می برید،آن ها هم باید پوشش شورت داشته باشند و کاملا لخت و برهنه نباشند.

– سن 3 تا 6 سالگی:

وقتی کودکان به سن تمیز نزدیک می شوند ،شایسته نیست که پسران با مادر و دختران با پدر به حمام بروند و بدن برهنه جنس مخالف خود را ببینند و دستشویی رفتن و حمام کردن در این سنین به عهده والد هم جنس می باشد.در این سن نباید دختر و پسر با هم به حمام بروند. اگر مادر مجبور باشد که پسر خود را در این سنین به حمام ببرد ،باید با پوشش کامل ،این کار را انجام دهد، چرا که دیدن بدن عریان و برهنه جنس مخالف در این سن می تواند موجب تحریکات جنسی در آینده باشد و کودک در دوران نوجوانی و بلوغ ،با یادآوری خاطرات ،دچار انحراف شود.HL bathfs 20 1280x560 FitToBoxSmallDimension RightCenter

– سن 6 سالگی به بعد:

شایسته نیست مادران از سن 6 سالگی به بعد با پسر خود به حمام بروند.یک کودک در این سن باید بتواند مستقلا به دستشویی برود و خود را بشوید و حمام برود و آب تنی کند و لباس های خود را به تن بکند. والدین در این سن فقط باید نظارت کنند که اگر کودک کمکی خواست، با پوشش کامل به او کمک کنند.

 

منبع:

کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودک و نوجوان، نوشته: کریستال تیزرهای
مسایل جنسی کودکان نوشته: دکتر مجتبی امین زاده

ارسال دیدگاه