خود ارضایی در کودکان

232 بازدید

مطالب مرتبط

راجع به استمنا یا خودارضایی در تمام جوامع بشری،ملل و اقوام با فرهگ های مختلف بحث بسیار صورت گرفته است .این نشان از عالم گیربودن مسئله دارد.635228335586087405

استمناء نوعی مالش و تحریک مکانیکی در دستگاه تناسلی است که در بچه ها و بزرگ ترها صورت میگیرد.برخی از کودکان با تحریک ناحیه تناسلی و خود ارضایی به لذت و تخلیه جنسی میرسند. در کودکان خودارضایی به علت کنجکاوی و کاوش ناحیه تناسلی شروع میشود. هرچند در نوجوانان و بزرگسالان که به مرحله بلوغ رسیده اند، خود ارضایی همراه با تخیلات و تفکرات جنسی و به منظور ارضای غریزه جنسی است ولی در کودکان خود ارضایی بدون تخیلات و تصورات جنسی و صرفا جهت تخلیه هیجانی و کسب لذت و رفع تنش صورت میگیرد. خودارضایی در کودکان معمولا غیرارادی و بدون برنامه ریزی قبلی است.بررسی زندگی کودکان نشان میدهد که در شیرخواران بازی با اعضای تناسلی، بخشی از رشد طبیعی است .
تحقیقات نشان داده است که خودانگیزشی جنسی در شیرخواران و کودکان شایع است.کودک همانطور که در عمل انگشتان و دهان خود را کشف میکند، یاد میگیرد که در مورد دستگاه تناسلی خود نیز چنین کند.
در 15 تا 19 ماهگی، هر دو جنس، خودانگیزی تناسلی را آغاز میکنند. احساس لذت از تماس ملایم ناحیه تناسلی حاصل میشود. این احساسات به همراه میل عادی برای کاوش بدن، سبب علاقه طبیعی به لذت خودارضایی در این دوره میشود.توجه کودک به دستگاه تناسلی خود که اغلب ناشی از کنجکاوی و کاوش است، امری است نسبتا شایع. آمار کشورهای غربی میزان خودارضایی را در حدود یک سوم کودکان کمتر از 10 سال میدانند.

در کدام کودکان خود ارضایی کمتر است:

اکثر کودکان در دوره ای از رشد، آلت تناسلی خود را از روی کنجکاوی دستکاری میکنند.این اتفاق حدود سنین 5/2 یا 3 سالگی شروع میشود که همان مرحله تناسلی نظریه جنسی فروید می باشد.در این میان تعداد کمی از آنها خود ارضایی میکنند.کودکانی که با انجام دادن بازی های مختلف، داشتن دوستان و همبازی های خوب، داشتن اسباب بازی ها و سرگرمی های متنوع، تمام وقتشان پر میشود،دیگر زمانی برای این کار ندارند.اصطلاح جالبی که والدین برای این کار کودکانشان به کارمیبرند،این است که میگویند:فرزندم با خودش بازی میکند.دقیقا درست میگویند.

عواملی که به ایجاد خود ارضایی دامن میزند:

1- وجود انگل های روده ای:

بعضی کودکان انگل روده ای مثل کرمک دارند.هنگام شب کرمک از داخل روده به خارج از مقعد حرکت میکند و سبب التهاب و خارش ناحیه مقعد و اطراف دستگاه تناسلی کودکان میشود.کودکان با خارش این ناحیه، سبب تحریک ناحیه تناسلی و احساس لذت میشوند که خود میتواند مقدمه ای جهت شروع خودارضایی شود.

2- عفونت های ادراری:

کودکان خصوصا دختران، به علت کوتاهی مجرای ادراری دچار عفونت اداری میشوند. عفونت باعث التهاب و احساس سوزش و خارش ناحیه تناسلی میشود و ممکن است کودکان با خارش این ناحیه به احساس لذت برسند.تکرار این مسئله ممکن است باعث ایجاد خودارضایی در کودکان شود.

3- عدم رعایت بهداشت پس از مدفوع:

در کودکان و به خصوص دختران در صورتی که پس از دفع مدفوع، شستشو و نظافت کامل صورت نگیرد،ممکن است باقیمانده مدفوع باعث ایجاد التهاب،سوزش و خارش این ناحیه را فراهم کند و کودک با خاراندن مکرر این ناحیه و احساس لذت ،دچار خودارضایی شود.

4- نوازش های بی مورد:

بعضی از مادران یا پرستاران برای خنداندن کودک، شدیدا آنها را قلقلک میدهند.نوازش زیاد از حد شکم، ناحیه تناسلی و کشاله ران آنها، میتواند باعث تحریک ناحیه تناسلی و احساس لذت در کودک شود و زمینه را برای شروع خودارضایی فراهم کند.

5- مالش دادن بدن:

حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا روی اشیای سخت مثل عروسک،تشک و بالش در کودکان امری عادی و معمولی است. هرچند این حرکات بیش تر اتفاقی و جهت سرگرمی و بازی انجام داده میشود ولی در صورت عدم ممانعت والدین و اصطکاک و مالش افراطی ناحیه تناسلی ،کوکان ممکن است به تحریک جنسی برسند و تشویق به تکرار این کار شوند.

6- دستکاری آلت تناسلی:

بعضی از کودکان به صورت ناخودآگاه ،دست در شلوار خود میکنند و دائما باآلت تناسلی خود بازی میکنند.در صورت عدم پیشگیری والدین،باعث تحریک آنها و خودارضایی میشود.

7- بیماری پوستی و قارچی ناحیه تناسلی:

وجود بیماریهای پوستی مثل کهیر روی اعضای تناسلی یا وجود ناراحتی های قارچی (مثل کاندیدا)در ناحیه تناسلی میتواند ایجاد التهاب و خارش و در نهایت خودارضایی شود.

8- شست و شوی افراطی ناحیه تناسلی:

بعضی از والدین، خصوصا آنهایی که وسواس دارند،ممکن است جهت شست و شوی کودکان بیش از حد وسواس به خرج دهند.لمس و تماس بیش از حد با آلت کودکان، باعث تحریک جنسی آنها میشود.

9- مواجه شدن با صحنه های جنسی:

کودکانی که شاهد روابط جنسی والدین هستند و یا صحنه های مستهجن را از طریق فیلم مشاهده کرده اند و همچنین کودکانی که مورد سوء استفاده جنسی قرارگرفته اند، بیشتر مستعد انجام خودارضایی هستند.

10- کودکان منزوی و تنها:

کودکانی که نتوانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند یا نتوانند با کودکان هم سن و سال خود ارتباط برقرار کنند و لذت و شادی دوران کودکی را تجربه نمیکنند، احساس ناکامی و طرد شدگی و زائد بودن میکنند و فکر میکنند کسی آنها را دوست ندارد.برای اینکه این کودکان رنج ناشی از تنهایی را کاهش دهند، به دنبال راهی جهت کسب لذت برمیآیند که آسانترین آن خودارضایی است.1419970410

11- کودکان مضطرب:

کودکانی که به هردلیلی دچار اضطراب جدایی،اضطراب امتحان،ترس از مدرسه،ترس از جمع و انواع فوبیا(ترس) و ترس های بیمارگون میشوند،برای رهایی از این اضطراب و ترس ها و تسکین آنها ،ممکن است به خودارضایی روی آورند.

12-کودکان عصبی:

کودکانی که با هر مسئله ای عصبی و ناگهان دچار انفجار هیجانی میشوند،برای رهایی از آن به خودارضایی روی میآورند.

درمان خودارضایی:

1- پذیرش مسئله و عادی سازی آن از جانب والدین
2- تنبیه نکردن کودکان
3- نادیده گرفتن
4- درمان اضطراب کودکان
5- درمان افسردگی و احساس گناه کودک
6- انحراف فکر کودک و توجه دادن او به چیز دیگر در هنگام خودارضایی
7- مراجعه به متخصص و درمان آن (روانشناس،روانپزشک)

منبع:

کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی کودک و نوجوان نوشته: کریستال تیزرهای
مسایل جنسی کودکان نوشته: دکتر مجتبی امین زاده

ارسال دیدگاه