سرخجه(سرخک آلمانی)

451 بازدید

مطالب مرتبط

4faece76-49f2-4b11-aec3-bf8c600795ad-444x333سرخجه یا سرخک آلمانی یک عفونت ناشی از ویروس سرخجه میباشد. باوجود اینکه اغلب در کودکان رخ می دهد از طرفی افراد دیگر را هم میتواند درگیر کند. این بیماری معمولا خفیف است. بااین حال، سرخجه در یک زن باردار میتواند آسیب جدی به جنین وارد کند. ایمن سازی سرخجه در انگلستان، غیر معمول است.

بیشتر بخوانیم:

[accordion]
[item title=”سرخجه چیست؟”]

معمولا یک بیماری خفیف است.البته، اگر یک زن باردار مشکوک به سرخجه باشد،این ویروس میتواند آسیب جدی به فرزند متولد نشده وارد و یا حتی منجر به سقط جنین شود. از آنجا که ایمن سازی سرخجه در سال 1970 معرفی شد، سقوط چشمگیری در تعداد نوزادان متولد شده با سندروم سرخجه مادرزادی بوجود آمد. بعنوان یک نتیجه از برنامه واکسیناسیون سرخجه در حال حاضر در بریتانیا یک عفونت بسیار غیر متداول میباشد.
با این حال،سرخجه هنوز هم در بسیاری از کشورهای در حال توسعه رایج میباشد.

[/item]
[item title=”علائم و نشانه ها”]

اکثر مردم زمانی که با سرخجه (سرخک آلمانی)آلوده می شوند هیچ علایمی ندارند.این یک عفونت “تحت بالینی” نامیده می شود. زمانی که علایم بیماری توسعه پیدا کند:
• غدد، معمولا در پشت گوش، پشت گردن و گاهی اوقات در سایر نقاط بدن متورم می شوند.بعد از یک هفته یا بیشتر غدد به تدریج به حالت عادی برمیگردند.
• بعد از تورم غدد، لکه و راش های صورتی-قرمز در طی هفت روز ایجاد می شود. جوش ها معمولا ازپشت گوش شروع سپس در صورت و گردن گسترش میابند. محو شدن بثورات سه الی پنج روز طول می کشد.
• تب خفیف، سرفه و گلودرد شایع است.
• سرخی و درد چشم ها (ورم ملتحمه) ممکن است برای چند روز ایجاد شود.
• درد مفاصل، مانند آرتریت خفیف، ممکن است برای یک هفته یا بیشتر ایجاد شود که این مورد در کودکان کمتر شایع است،اما در بزرگسالان مبتلا به سرخجه بسیار رایج است.
• دیگر نشانه ها شامل خستگی و سردرد می باشد.
اختلالات خونریزی و التهاب مغز(انسفالیت) جزء عوارض نادر هستند.
توجه: سرخجه به ندرت موجب بروز عوارض در افراد سالم می گردد. نگرانی اصلی از سرخجه عوارضی است که میتواند در دوران بارداری ایجاد کند.

[/item]
[item title=”آیا سرخجه قابل سرایت است؟”]

بله. سرخجه یا سرخک آلمانی از طریق تماس مستقیم، توسط سرفه و عطسه ویروس را به هوا منتقل می کند. بعد از ابتلا به عفونت 2-3 هفته طول می کشد تا علایم گسترش پیدا کند. از یک هفته قبل از شروع علایم تا چهار روز بعد از بروز بثورات شما آلوده هستید. بنابراین،کودکان مبتلا به سرخجه باید به مدت 4روز بعد از بروز بثورات از رفتن به مدرسه و از نزدیک شدن به سایر افراد خودداری کنند.

[/item]
[item title=”سرخجه و بارداری”]

اگر باردار هستید و در چند ماه اول بارداری دچار سرخجه شده اید، به احتمال زیاد این ویروس آسیب جدی به کودک در حال رشد شما خواهد رساند. سندرم سرخجه مادرزادی – ویروس تاثیراتی جدی و خطرناکی می تواند برروی اندام ها بگذارد بطوریکه ممکن است کودک با ناتوانی جدی بدنیا بیاید.
عوارض سندرم سرخجه مادرزادی شامل: آب مروارید، ناشنوایی، و هم چنین تشکیل قلب – ریه و مغز به صورت غیرطبیعی می گردد.

داشتن عفونت سرخجه در سه ماه اول بارداری خطر سقط جنین را افزایش می دهد، هم چنین :

• اگر باردار هستید وبا کسی که دارای سرخجه بوده تماس داشته اید، حتما باید از لحاظ اینکه سرخجه گرفته اید یا خیر چک شوید. ماما یا پزشک شما، با اینکه ممکن است شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید ، بطور معمول این موضوع را ثبت خواهند کرد. (یک آزمایش خون معمولا در اوایل بارداری گرفته می شود برای اینکه مشاهده شود، آنتی بادی هایی علیه سرخجه درشما وجود دارد و ایمن هستید). بسیاری از زنان با توجه به ایمن سازی قبلی، ایمن هستند و سرخجه گسترش نخواهد یافت.
• اگر شما در برابر سرخجه ایمن نیستید و با کسی که سرخجه داشته در تماس بوده اید، برای شما دادن آزمایش خون توصیه می گردد. این امر می تواند شما را از پیشرفت سرخجه قبل از شروع علایم آگاه کند، البته اقدامات بیشتر بستگی به نتایج آزمایش ها دارد.
• اگر باردار هستید و شک به بیماری سرخجه دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.
سرخجه در حال حاضر،با توجه به ایمن سازی، غیرمعمول میباشد.دیگر ویروس ها میتوانند بثوراتی شبیه به سرخجه ایجاد کنند.بسیاری از ویروس ها به جنین آسیب نمی رسانند. دادن آزمایش خون ،شک به سرخجه را تایید و یا رد می کند.
در صورت تایید شدن سرخجه، باید به یک دکتر متخصص در بارداری و زایمان(متخصص زنان) مراجعه گردد. متخصص زنان درمورد نوزاد درصورت داشتن سندرم سرخجه مادرزادی اطلاعاتی در اختیار میگذارد.
اگر کمتر از20 هفته باردارهستید، ریسک و خطر آن بیشتر است. اگر بیشتر از 20 هفته باردار هستید، خطر ابتلا نوزاد متولد نشده و گسترش سندرم سرخجه مادرزادی بسیار کمتر است.
توجه: ابتلا به سرخجه برای یک زن باردار در انگلستان بسیار نادر است.

[/item]
[item title=”چگونه میتوان برای مصونیت از سرخجه آزمایش داد؟”]

اگر در برابر سرخجه (سرخک آلمانی) ایمن شده اید و یا عفونت سرخجه ای داشته اید، از آنجایی که ممکن است بدن به اندازه کافی آنتی بادی علیه ویروس سرخجه برای محافظت ازشما نساخته باشد، هنوز شانس کمی برای ابتلا میتواند وجود داشته باشد.
برای بررسی اینکه ایا ایمن سازی صورت گرفته است یا خیر، تنها راه دادن آزمایش خون میباشد. این کنترل برای چک کردن آنتی بادی ها علیه سرخجه می باشد.
از آنجایی که جلوگیری از سندرم سرخجه مادر زادی بسیار مهم است، اگر برای بار اول می خواهید باردار شوید، انجام آزمایش خون، برای بررسی محافظت شما در برابر سرخجه ضروری است.
این آزمایش خون برای همه زنان باردار در انگلستان ارایه گردید، هم چنین ممکن است برای کنترل سلامت زنان جوان هم صورت گیرد.
با این حال، اگر شما سابقه این کار را نداشته اید، باید از ماما یا پزشک خود سوال کنید.

[/item]
[item title=”درمان سرخجه”]

درمانی که ویروس را بکشد وجود ندارد. اغلب افراد مبتلا به سرخجه (سرخک آلمانی) خیلی بیمار نیستند، هیچ درمانی نیاز ندارند و زود بهبود می یابند.
سیستم ایمنی بدن درطول عفونت، آنتی بادی می سازد. این پاکسازی ویروس و ارایه مصونیت مادام العمر می باشد. بنابراین بیش از یک بار ابتلا به سرخجه بسیار نادر است.
• استامینوفن حرارت بالا(تب) و درد را تسکین می دهد. ایبوپروفن هم میتواند جایگزین شود.
• در صورت داشتن تب درکودکان، باید مقدار زیادی نوشیدنی به آنها بدهید.
• درصورت وجود علایم نگران کننده و یا غیر معمول به پزشک مراجعه کنید.

[/item]
[item title=”ایمن سازی در برابر سرخجه”]

در حال حاضر جهت ایمن سازی در کودکان از واکسن MMR ( سرخک، سرخجه، اوریون ) استفاده می شود.
دو دوز واکسن برای حفاظت در برابر پیشرفت سرخجه (سرخک آلمانی)موردنیاز است. اولین دوز معمولا بین 12 و13 ماهگی داده میشود. دوز دوم معمولا درسن 3 سال و 4ماه ،تا 5 سالگی میدهند، هم چنین در همان زمان(در پیش دبستانی،به صورت تزریق جداگانه تجویز میشود)بعنوان تقویت کننده واکسن داده میشود.
گاهی اوقات برای کودکان و نوجوانان قدیمی تر واکسن ارایه می شود ، زیراممکن است زمانی که جوانتر بوده اند تزریقی را از دست داده باشند.
از زمانی که ایمن سازی روتین معرفی گردید،تعداد نوزادان متولد شده با سندرم سرخجه مادرزادی تا حدود زیادی کاهش یافته است.

[/item]
[item title=”منبع”]

www.patient.co.uk

[/item]
[/accordion]

ارسال دیدگاه