تاریخچه پزشک خانواده!

184 بازدید

مطالب مرتبط

F-D

تفکر پزشک خانواده در كشور ما ریشه در فرهنگ ایراني اسلامي دارد و سابقه آن به قرن ها قبل باز مي گردد. در تایيد این گفته، سخني حکيمانه از دانشمند بزرگ كشورمان حکيم زكریاي رازي مي تواند اثبات گر این مطلب باشد آنجا كه مي گوید: “مریض باید كه از ميان اطباي موثق به یک تن اقتصار ورزد، زیرا كسي كه نزد پزشکان متعددي برود، بسيار احتمال دارد كه در معرض خطاي هر یک از آنها واقع شود، اما یک طبيب خطایش در جنب صوابش بسيار اندک باشد”.

برنامه پزشک خانواده طرحی بود که از سال 1384 برای اصلاح نظام سلامت کشور کلید خورد. بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت،اجرای این برنامه را تنها راه نجات نظام پر هزینه و پر چالش سلامت ایران می دانند و معتقد بوده و هستند که تنها در سایه اجرای این برنامه است که به پیشگیری از بیماری توجه می‌ شود، بیماران در پیدا کردن پزشک سرگردان و پشت نوبت نمی ‌مانند و هزینه های گزاف نظام سلامت کم می شود.

از همان زمان که اجرای این برنامه ملی کلید خورد، کارشناسان و مسئولان گفتند اجرای کامل این برنامه بین 10 تا 15 سال زمان می‌خواهد،‌حالا 11 سال از آن زمان می‌ گذرد.
برنامه پزشک خانواده در دولت نهم در روستاها و شهرهای کوچک با استفاده از دفترچه بیمه روستاییان تا حدی اجرایی شد و به گفته آنان حدود 24 میلیون نفر در این مناطق تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند، گو اینکه بعدها اعلام شد، این برنامه در این مناطق نیز ناقص اجرا شده و حداقل خدمات سطح تخصصی و ارجاع بیمارستانی آن کامل نشده است.

برنامه پزشک خانواده در دولت دهم نیز پس از سال ها آزمون و خطا در دو استان فارس و مازندران شروع شد و در دولت یازدهم نیز تاکنون ( تاریخ متن خبر: 31/3/1395) در همین دو استان در حال اجراست.

سیستمی که اکنون وزارت بهداشت اجرا می‌ کند، توسعه پایگاه‌ های سلامت و مراکز جامع خدمات سلامت است و اکنون 24 تا 25 میلیون نفر زیر پوشش این برنامه هستند. اکثر افراد زیر پوشش این برنامه، ساکنان روستاها، شهرهای کوچک و حاشیه نشینان شهرهای بزرگ هستند. پوشش خدمات نوین سلامت برای شهرنشینان اکنون در برخی استان ها مانند قم، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد کامل شده است اما برخی استان های دیگر عقب هستند و با مشکلاتی برای اجرای این برنامه مواجه هستند.

برنامه نظام جامع نوین خدمات سلامت تا حدی با برنامه پزشک خانواده که از دولت ‌های گذشته شروع شده و اکنون در دو استان فارس و مازندران در حال اجراست، تفاوت‌ دارد، مسئولان وزارت بهداشت معتقدند، اجرای برنامه پزشک خانواده نیازمند زیرساخت‌ های لازم است و ایجاد پایگاه‌ های سلامت و مراکز جامع سلامت با حضور پزشک، متخصص تغذیه و کارشناس بهداشت روان، به نوعی تامین زیرساخت‌ های لازم برای اجرای برنامه پزشک خانواده است.

ارسال دیدگاه