فعالیت ورزشی در دوران بارداری برای مادر و فرزند مفید است

126 بازدید

مطالب مرتبط

در گذشته گفته می‌شد مادر باردار برای جلوگیری از زایمان زودرس باید از فعالیت ورزشی بپرهیزد. مطالعات جدید نشان می‌دهند ورزش در دوران بارداری برای مادر و فرزند مفید است.

Pregnancy

در گذشته گفته می‌شد ورزش کردن نور‌اپی‌نفرین را در بدن افزایش می‌دهد؛ از آنجا که نوراپی‌نفرین باعث انقباض رحم می‌شود، احتمال زایمان زودرس افزایش می‌یابد.

به منظور آزمایش این تئوری، دو گروه از خانم‌های باردار به عنوان گروه آزمایش و کنترل، انتخاب شدند. گروه مورد آزمایش طی دوران بارداری تا زایمان سه تا چهار مرتبه در هفته به مدت 35 الی 90 دقیقه، حرکات ایروبیک انجام دادند و گروه کنترل، تا هنگام زایمان هیچگونه فعالیت ورزشی انجام ندادند.

نتایج نشان داد هیچ تفاوت قابل توجهی بین دو گروه تست و کنترل در القای زایمان زودرس وجود ندارد. با این حال درصد زایمان واژینال در خانم‌های گروه آزمایش بیشتر  ( 73.6 درصد در مقابل 67.5) و درصد زایمان سزارین در آن‌ها کمتر بود ( 17.9 درصد در مقابل 22 درصد ). به نظر می‌رسد تفاوت قابل توجهی در میانگین وزنی و کمترین وزن نوزاد هنگام تولد، بین دو گروه، وجود ندارد.

ایروبیک، ورزشی است که عضلات بزرگ، مانند عضلات پا و دست‌ها را به کار می‌گیرد. بهتر است ورزش با شدت ملایم انجام شود؛ یعنی بدن عرق کند و ضربان قلب افزایش یابد؛ به عبارتی فرد بتواند صحبت کند ولی نتواند آواز بخواند!

توصیه می‌شود خانم‌های باردار قبل از اقدام به انجام حرکات ورزشی، حتما با پزشک خود مشورت کنند و او را در جریان قرار دهند؛ حتی اگر مادر باردار کاملا سالم است و مشکلی ندارد.

ارسال دیدگاه