پانکراس مصنوعی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک تا سال 2018

161 بازدید

مطالب مرتبط

پانکراس مصنوعی می‌تواند با اندازه‌گیری قند خون، انسولین به جریان خون آزاد کند.

artificial pancrease

دیابت نوع یک هنگامی بروز می‌کند که سلول‌های بتای پانکراس توانایی تولید انسولین را از دست می‌دهد. انسولین هورمونی است که مسئول ورود گلوکز به سلول‌هاست. بدون وجود انسولین، گلوکز خون به شدت افزایش می‌یابد.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک، برای کنترل بیماری خود، باید انسولین دریافت کنند. تزریق انسولین، از رایج‌ترین روش‌های دریافت است. بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، به طور معمول دو تزریق در روز دریافت می‌کنند و به مرور زمان به سه یا چهار تزریق در روز می‌رسد.

روش دیگر، پمپ انسولین است که نسبت به تزریق، پیشرفته‌تر است. در این روش با یک کاتتر، انسولین 24 ساعته به بدن تزریق می‌شود. البته تزریق انسولین همچنان به عنوان روش رایج مطرح است.

اشکال این روش‌ها این است که نیاز فرد دیابتی به انسولین در روزهای مختلف، با توجه به تغذیه، میزان فعالیت، استرس و حتی در خانم‌ها با توجه به کاهش حساسیت به انسولین در طول دوره قاعدگی، تغییر می‌کند. این موضوع، استرسی بر بیماران دیابتی وارد می‌کند و باید دائم قند خون را اندازه‌گیری کنند و میزان مصرف انسولین خود را کنترل کنند. این فشار بیماران دیابتی را بیشتر در معرض بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و اختلال دید قرار می‌دهد.

در حال حاضر انواع مختلفی از پانکراس مصنوعی طراحی شده است که در حال گذراندن تست‌های مختلف هستند. به عنوان مثال انواعی از پانکراس طراحی شده است که با استفاده از تلفن همراه کنترل می‌شود. این قطعه در حال گذراندن تست‌های ایمنی و کارایی است.

وجه مشترک این دستگاه‌ها، وجود سیستمی بسته شامل پایش گلوکز خون، پمپ انسولین و الگوریتمی برای کنترل زمان رساندن انسولین است.

ارسال دیدگاه