بارداری و پرفشار خونی

44,222 بازدید

مطالب مرتبط

اگر برای اولین بار افزایش فشار خون شما در دوران بارداری اتفاق افتاد، شما مبتلا به پرفشار خونی بارداری (gestational hypertension) هستید. معمولاً شروع این مشکل از هفته بیستم بارداری است، و بعد از به دنیا آمدن نوزاد، فشار خون کاهش پیدا می کند.Pregnancy-Hypertension2

چگونه پرفشارخونی، شما و نوزاد شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اگر شما مبتلا به پرفشاری خونی در زمان بارداری هستید، شانس بارداری سالم و به دنیا آوردن نوزاد سالم را خواهید داشت. ولی فشار خون بالا می تواند به کلیه ها و بافت¬های دیگر آسیب برساند. بعلاوه، احتمال اینکه مادر بعد از حاملگی دچار افزایش فشار خون مزمن، بیماری های قلبی و یا سکته شود نیز زیاد است.
بالا بودن فشاری خون در مادر، جریان خون جفت را کاهش می دهد. این بدین معناست که مقدار اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز به جنین نمی¬رسد و در نتیجه، رشد نوزاد به تاخیر افتاده و نوزاد هنگام تولد کم وزن است. اگرچه اکثر نوزادان بعد از چند ماه به رشد کافی می رسند، ولی بهتر است که نوزاد در هنگام تولد وزن طبیعی داشته باشد.

روند درمان

دقت کنید که حتما برای معاینه دوره ای به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید.
پرفشارخونی دوره بارداری، می تواند منجر به پدیده ای بنام پره اکلامپسی شود. بدین معنا که، علاوه بر بالا بودن فشار خون، فرد دچار مشکلات کلیه، کبد، وسایر ارگان ها نیز می شود. تورم بیش از حد (بعنوان مثال تورم صورت، و قوزک پا) و وجود پروتئین در ادرار، دو نشانه شایع پره اکلامپسی است. در خانم هایی که دچار پره¬اکلامپسی می شوند احتمال نیاز به القای زایمان و یا سزارین و نیز احتمال تولد نوزاد نارس زیاد است.
همکاری شما با متخصص زنان و زایمانتان برای کنترل و مدیریت پره اکلامپسی یک مسئله کلیدی است. شما باید تمام توان خود را برای جلوگیری از پیشرفت به اکلامپسی و یا ایجاد سایر مشکلات همراه به کار ببرید.

چگونه پرفشار خونی دوران بارداری بر زایمان اثر می گذارد؟

اگر دچار پره اکلامپسی شدید، ممکن است نیاز باشد جهت پایش قبل از زایمان در بیمارستان بستری شوید. همچنین احتمال آنکه پزشک شما جهت زایمان زودرس و یا سزارین اقدام کند بیشتر است.
چگونه متوجه وخیم تر شدن شرایط پرفشاری خونی دوران بارداری می شویم؟
اگر هر یک از علائم زیر را دارید متخصص زنان و زایمان خود را در جریان بگذارید:
• اگر جایی از بدنتان تورم دارد، مثلا قوزک پایتان متورم شده، یا صورت و نیم تنه بالایی بدنتان هنگام بیدار شدن متورم می شود.
• اگر سردرد، تاری دید، و یا حساسیت به نور(نور چشم شما را به طور غیر معمول آزار می دهد) دارید
• اگر دچار تشنج یا صرع شده اید
• اگر درد شدید در زیر دنده¬های خود احساس می کنید.

ارسال دیدگاه