چگونه به خوبی از دنچر (دندان مصنوعی) مراقبت کنیم؟

882 بازدید

مطالب مرتبط

دنچرها جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته هستند که می‌توانند از دهان خارج شوند و دوباره در دهان قرار داده شوند. از آنجاییکه مدتی طول می‌کشد تا به دنچر عادت کنید و هرگز احساسی مثل دندان طبیعی ندارند، دنچرهای امروزی نمای طبیعی‌تری دارند و بیش از همیشه راحت هستند.120

٢ نوع اصلی دنچر وجود دارد: کامل و بخش بخش( پارسیال) . دندانپزشک شما به انتخاب دنچری که برای شما بهترین است کمک می‌کند که بر اساس جایگزینیِ تعدادی یا همه دندان‌ها و هزینه می‌باشد.

دنچرها چگونه عمل می‌کنند؟

در دنچر کامل یک پایه آکریلی به رنگ لثه‌های طبیعی بدن، لثه‌های شما را می‌پوشاند. پایه دنچر فک بالا کام (سقف دهان) را می‌پوشاند، در حالیکه دنچر فک پایین شکل نعل اسب است تا با زبان منطبق باشد.
دنچرها ، مختص هر بیمار، در لابراتوار از قالبی که از دهانتان گرفته می‌شود ساخته می‌شوند. دندانپزشکتان تعیین می‌کند که کدام یک از ٣ نوع دنچری که در پایین توضیح داده می‌شود، بهترین انتخاب برای شماست:
 دنچر کامل معمولی: دنچر کامل معمولی بعد از خارج کردن تمام دندان‌های باقی مانده و بهبود بافت‌ها در دهان قرار می گیرد. بهبود بافتها ممکن است چند ماه طول بکشد که در این مدت دندان نخواهید داشت.
 دنچر کامل فوری: دنچر کامل فوری بلافاصله بعد از خارج کردن دندان‌های باقی مانده در دهان قرار می‌گیرد (دندانپزشکتان اندازه‌گیری‌ها و ساختن مدل‌هایی از فکتان را در جلسه قبل انجام داده است.) اگر چه دنچرهای فوری این فایده را دارند که هیچ وقت بدون دندان نمی‌مانید، ولی باید ماه‌های متعددی بعد از قرار داده شدن آستر داده شوند. علت آن این است که استخوان حمایت کننده از دندان ، در زمان بهبود تغییر شکل می دهد و باعث لق شدن دنچر می‌شود.
 دنچر پارسیال: دنچر پارسیال روی چهارچوب فلزی‌ای که به دندان‌های شما متصل شده می‌نشیند. گاهی روکش‌های تاجی روی بعضی از دندان‌های طبیعی قرار داده می‌شود تا به عنوان تکیه‌گاه دنچر عمل کنند. دنچرهای پارسیل یک جایگزین قابل برداشت برای بریج ها هستند.121

چقدر طول می‌کشد تا به دنچرم عادت کنم؟

دنچرهای جدید در هفته ها یا حتی ماه های نخستین احساس خشونت و ناراحتی دارند. خوردن و صحبت کردن با دنچر نیاز به کمی تمرین دارد. حس پُری یا لق بودن نیز ناشایع نیست، تا هنگامیکه عضلات گونه و زبان یاد بگیرند تا دنچر را در جای خودش نگه دارند. افزایش جریان بزاق، احساس عدم وجود فضای کافی برای زبان و زخم شدن اندک یا زدگی نیز غیرعادی نیستند. اگر احساس زدگی کردید، دندانپزشکتان را ملاقات کنید.

دنچرها چقدر باقی می مانند؟

در یک بازه زمانی دنچر شما نیاز به آستر دادن، تعویض پایه یا تجدید ساخت خواهد داشت که علت آن سایش طبیعی است. تجدید پایه یعنی ساخت یک پایه جدید برای دنچر در عین نگه داشتن دندان‌های موجودِ دنچر. همچنین با افزایش سن دهانتان به طور طبیعی تغییر می‌کند. این تغییرات باعث لق شدن دنچر، سخت شدن جویدن و زدگی لثه‌هایتان خواهد شد. شما باید حداقل سالانه برای بررسی کلی با دندانپزشکتان ملاقات کنید.

این ها نکاتی برای مراقبت از دنچر است:

• حین حمل کردن دنچر بالای یک حوله تا شده یا لگن آب بایستید. دنچرها ظریف هستند و اگر بیفتند می‌شکنند.
• اجازه ندهید دنچرهایتان خشک شوند. آنها را وقتی استتفاده نمی‌کنید در محلول خیس کننده و تمیز کننده دنچر یا در آب ساده قرار دهید. هرگز از آب داغ استفاده نکنید چون باعث تاب برداشتن دنچر می‌شود.

• مسواک زدن روزانه دنچرها باعث حذف باقیمانده‌های غذا و پلاک می‌شود و به جلوگیری از گرفتن لکه دنچرها کمک می‌کند. تمیز کننده اولتراسونیک نیز می‌تواند برای مراقبت از دنچر استفاده شود، ولی جایگزین مسواک زدن کامل روزانه نمی‌شود.122

• لثه‌ها، زبان و کامتان را هر صبح قبل از گذاشتن دنچر با مسواکی با موهای نرم مسواک بزنید. این باعث تحریک گردش خون در بافت‌ها می‌شود و به حذف پلاک کمک می‌کند.
• اگر دنچرتان شکست، لب پر شد، ترک خورد یا لق شد دندانپزشکتان را ملاقات کنید. آنها را شخصاً دستکاری و تنظیم نکنید. این کار بیشتر باعث آسیب رساندن می‌شود تا ترمیم.

ارسال دیدگاه