کیت تخمک‌گذاری LH kit

3,375 بازدید

مطالب مرتبط

تخمک‌گذاری بخشی از سیکل جنسی خانم‌هاست که در آن، تخمک از تخمدان آزاد شده و آماده باروری می‌گردد. این فرایند در یک محدوده 6 روزه از سیکل جنسی اتفاق می‌افتد و هر تخمک بین 12 تا 24 ساعت قابلیت باروری دارد.20

در این شرایط اگر اسپرم مرد وارد دستگاه تناسلی زن شود بارداری با احتمال بیشتری روی می‌دهد.
     از سوی دیگر اسپرم مرد می‌تواند تقریبا 7 روز در بدن زن سالم بماند، اما شانس تولید یک اسپرم با توانایی حرکت مناسب جهت رسیدن به تخمک و بارور کردن آن، هر 3 الی 4 روز یکبار وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که زمان تخمک‌گذاری شناسایی و در صورت برنامه ریزی جهت بارداری، در آن روزها نزدیکی صورت بگیرد.

کیت تخمک‌گذاری چیست و چگونه کار می‌کند؟

     همیشه مقدار کمی از هورمون LH در خون و ادرار خانم‌ها وجود دارد. ولی بین 1 تا 2 روز پیش از تخمک‌گذاری مقدار LH در ادرار به بیشترین مقدار خود می‌رسد. کیت تخمک‌گذاری، میزان LH را در ادرار شناسایی می‌کند. شناسایی هورمون LH در ادرار به این معناست که تا زمان انجام تخمک‌گذاری محدوده زمانی 12 تا 36 ساعته‌ای وجود دارد که بهترین زمان برای نزدیکی است.

چه زمانی از کیت تخمک‌گذاری استفاده کنم؟

     به منظور افزایش صحت انجام تست بهتر است طول دوره جنسی منهای عدد ثابت 17 شود. مثلا اگر کسی دوره 28 روزه دارد با کم کردن 17 از آن، به عدد 11 می‌رسد. این فرد باید از روز 11ام دوره جنسی به مدت 6 روز تست را انجام دهد.
     ضمناً از ساعت 10 صبح تا 8 شب بهترین زمان انجام تست می‌باشد. بهتر است دو ساعت پیش از زمان انجام این تست مایعات زیادی ننوشید تا ادرار زیاد رقیق نشود (ادرار بیش از حد رقیق می‌تواند باعث منفی شدن غیرواقعی جواب کیت شود). در ضمن بهتر است هر روز تست را در یک زمان معین (مثلا هر روز صبح‌ها)  انجام دهید تا دقت آن بیشتر شود.

اهمیت کیت تحمک گذاری چیست؟

     به روش‌های مختلفی می‌توان زمان تخمک‌گذاری را تخمین زد. مثلاً با محاسبه طول دوره جنسی (به روش گفته شده در بالا) و یا با توجه به تغییرات دمایی بدن و یا از روی ترشحات واژن طی سیکل ماهیانه. ولی در مورد افرادی که دارای سیکل‌های نامنظم هستند و یا تحت درمان ناباروری می‌باشند، کیت تخمک‌گذاری بسیار کمک کننده خواهد بود.

چه مواردی می‌تواند بر نتیجه تست تاثیر بگذارد؟

     برخی داروهای هورمونی می‌توانند در نتیجه تست موثر باشند.

جواب این کیت ها تا چه حد قابل اطمینان است؟

     این کیت‌ها 99درصد نتیجه درست را نمایش می‌دهند.

توصیه‌های مرهم:

     نتیجه مثبت این کیت‌ها به این معنا نیست که لزوماً بارداری اتفاق خواهد افتاد. چرا که در بعضی موارد هورمون LH به میزان زیاد ترشح می‌شود ولی تخمک‌گذاری به دلیل برخی اختلالات اتفاق نمی‌افتد. از این رو باید در نظر داشت که این کیت‌ها روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری نیستند.
در مورد اینکه در چه صورت جواب کیت مثبت است و در چه صورت منفی به بروشور داخل جعبه مراجعه کنید. معمولاً اکثر کیت‌ها در صورتی که دو خط مشاهده شود جواب مثبت است و در صورتی که یک خط مشاهده شود جواب منفی است.

 

منابع:

http://labtestsonline.org
www.labtest.co.nz
www.crmc.org
www.uptodate.com

ارسال دیدگاه