آندوسکوپی چیست؟

772 بازدید

مطالب مرتبط

عبارت آندوسکوپی به روش مشاهده کردن قسمتی از داخل بدن اشاره دارد. دستگاه گوارش فوقانی شامل مری ، معده و دوازدهه و ابتدای روده ی کوچک است. مری غذا را از دهان به معده و سپس روده ی 9999کوچک منتقل می کند.

متخصص گوارش برای تشخیص و در برخی موارد برای درمان مشکلات دستگاه گوارش فوقانی از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می کند.
آندوسکوپ یک لوله ی بلند و انعطاف پذیر باریک است که در انتهایش یک دوربین و منبع نور قرار دارد. با تنظیم دکمه های کنترل روی آندوسکوپ متخصص می تواند براحتی این دستگاه را برای معاینه ی مخاط دستگاه گوارش هدایت کند. تصویر به طور همزمان روی یک مانیتور نمایش داده می شود.

آندوسکوپی به چه دلایلی انجام می شود؟

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی به ارزیابی و تشخیص مشکلات مختلف اعم از بلع دردناک ، درد معده و شکم، خونریزی ، زخم ها و تومورها کمک می کند.
– ناراحتی در قسمت فوقانی شکم
– رفلاکس معده
– حالت تهوع و استفراغ طولانی
– خونریزی معده ( استفراغ خونی یا مشاهده خون در مدفوع که عاملش خونریزی دستگاه گوارش می باشد) . خونریزی را می توان حین آندوسکوپی درمان کرد.
– مشکلات بلع
– برداشتن جسم خارجی (جسمی که بلعیده شده باشد)

قبل از انجام آندوسکوپی چه آمادگی هایی لازم است؟

صرف نظر از دلیل آندوسکوپی باید برای آماده شدن برای انجام این آزمایش مراحلی طی شود.
1. مشورت با پزشک
لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید اعم از داروهای شیمیایی یا مکمل های گیاهی و حساسیت های داروئی یا به مواد دیگر را در اختیار پزشک معالج خود قرار دهید. ممکن است از شما خواسته شود قبل از انجام آزمایش موقتا مصرف برخی داروها مثل انسولین یا داروهای ضد انعقاد خون را متوقف کنید.
تیم معالج باید از وضعیت سلامت قلب ، ریه یا هر بیماری دیگر که به توجه ویژه نیاز دارد اطلاع پیدا کنند . قبل از انجام این آزمایش باید درمورد مصرف داروهای دیابت و ضد انعقاد با پزشک خود مشورت کنید.
2. کسب آمادگی برای انجام آندوسکوپی
قبل از انجام آندوسکوپی در مورد باید ها و نباید های آماده سازی دستگاه فوقانی گوارش دستورالعمل هایی به شما داده می شود ، کاملا این دستورالعمل ها را مطالعه و رعایت کنید.
8 تا 10 ساعت قبل از انجام آندوسکوپی نباید چیزی بخورید یا بنوشید. غذای داخل معده جلوی دید آندوسکوپ را می گیرد و همچنین موجب استفراغ می شود.
آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی را می توان در بیمارستان ، مرکز تخصصی جراحی سرپایی یا در مطب انجام داد. از شما خواسته می شود فرم رضایت آزمایش را امضا کنید.tajhiz-41

حین انجام آندوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

این روش معمولا 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. در آندوسکوپی بیمار به سمت چپ می خوابد. حین انجام آزمایش پزشک برای راحتی شما اقدامات لازم را انجام می دهد. فشار خون، نبض و سطح اکسیژن خون به دقت کنترل خواهد شد. برای راحتی شما یک داروی بیهوشی به صورت وریدی به شما تزریق می شود. این دارو شما را به اندازه کافی هوشیار نگه می دارد تا بتوانید با پزشک همکاری کنید و در عین حال دردی را حس نکنید.
ممکن است از شما خواسته شود یک اسپری بی حس کننده را در گلویتان قرقره کنید تا آندوسکوپی موجب نارحتی شما نشود. برای این که حین آندوسکوپی دهان باز بماند از یک وسیله ی باز کننده دهان استفاده می کنند. وقتی کاملا آماده شدید ، متخصص به آرامی آندوسکوپ را در دستگاه گوارش حرکت می دهد.
هنگامی که آندوسکوپ به آرامی وارد دهان می شود ، هوا موجب می شود پزشک به راحتی داخل معده را مشاهده کند.
پزشک برای مشاهده ، تشخیص و درمان هر گونه مشکل داخل دستگاه گوارش از آندوسکوپی استفاده می کند.
در برخی موارد لازم است برای بررسی های بیشتر نمونه برداری یا بیوپسی صورت گیرد.

بعد از آندوسکوپی چه اقداماتی انجام می شود؟

بعد از انجام آندوسکوپی برای رفع اثر داروی بیحسی به اتاق ریکاوری برده می شوید.
در این زمان نتیجه ی آزمایش و اطلاعات مورد نیاز به شما گفته می شود.
در مورد خوردن و آشامیدن بعد از آزمایش و از سر گرفتن فعالیت های معمول دستوراتی به شما داده می شود.
مشکلات جزئی مثل گلودرد خفیف ، آروغ زدن یا کرامپ ظرف کمتر از 24 ساعت برطرف می شوند.
برای به دست آوردن هوشیاری کامل خود باید مابقی روز را استراحت کنید. یعنی نباید رانندگی کنید و از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید شما را به منزل ببرند.
چند روز بعد پزشک نتیجه ی بیوپسی را در اختیارتان قرار می دهد و در صورت داشتن هر گونه پرسش می توانید با پزشک مستقیما صحبت کنید.

مشکلات و عوارض احتمالی آندوسکوپی چیست؟

تجربه نشان داده است که آندوسکوپی یک روش ایمن و بی خطر است و به ندرت مشکلاتی روی می دهد.

توصیه مرهم:

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر پس از آندوسکوپی فورا به پزشک خود گزارش دهید :
– درد شدید شکم
– تورم شکم
– استفراغ کردن
– افزایش دمای بدن
– مشکل در بلع یا درد شدید گلو
– احساس خوردشدن زیر پوست گردن

منبع:

http://labtestsonline.org
www.labtest.co.nz
www.crmc.org
www.uptodate.com

ارسال دیدگاه