کولونوسکوپی چیست؟

982 بازدید

مطالب مرتبط

کولونوسکوپی به یک روش تشخیص پزشکی اشاره دارد که در آن برای مشاهده کردن داخل کولون از یک لوله ی انعطاف پذیر استفاده می شود. معمولا متخصص گوارش این کار را انجام می دهد.
وسیله ای که برای مشاهده کردن داخل کولون استفاده می شود کولونوسکوپ نام دارد.getpreview

کولونوسکوپ یک لوله ی بلند، باریک و انعطاف پذیر است که در سر انتهایی اش یک دوربین فیلمبرداری ریز و یک منبع نور قرار دارد. با تنظیم کردن کولونوسکوپ ، متخصص می تواند به دقت این وسیله را در هر جهتی برای مشاهده کردن داخل کولون هدایت کند. به طور همزمان تصاویر کولونوسکوپ در یک مانیتور نمایش داده می شود.

کولونوسکوپی چه کاربردهایی دارد؟

کولونوسکوپی روش مهمی برای تشخیص سرطان کولون و همچنین درمان پلیپ های کولون به شمار می رود.
. کولونسکوپی یک روش ایمن و موثر برای ازریابی مشکلاتی نظیر موارد زیر می باشد :
– کم خونی
– درد شکمی یا درد مقعد
– تغییر در حرکات روده مثلا در اسهال مزمن
– خونریزی فعال از روده ی بزرگ
مزیت دیگر این روش در این است که می توان ابزار های دیگری را از طریق کولونوسکوپ عبور داد. برای مثال برای برداشتن بدون درد تومورهای مشکوک یا بیوپسی کردن یعنی برداشتن تکه ی کوچکی از بافت برای انجام بررسی های بیشتر ، از این ابزارها استفاده می شود. به این ترتیب کولونوسکوپی باعث می شود دیگر نیاز به عمل جراحی نباشد یا می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد به انجام چه نوع جراحی نیاز است.

قبل از انجام کولونوسکوپی چه آمادگی هایی لازم است؟

صرف نظر از علت انجام کولونوسکوپی ، برای انجام هر چه بهتر این روش باید مراحلی انجام شود :
1. لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید اعم از داروهای شیمیایی یا مکمل های گیاهی و حساسیت های داروئی یا موارد دیگر را در اختیار پزشک معالج خود قرار دهید. تیم معالج باید از وضعیت سلامت قلب، ریه یا هر بیماری دیگر که به توجه ویژه نیاز دارد اطلاع پیدا کند . قبل از انجام این آزمایش باید درمورد مصرف برخی داروهای ضد دیابت و ضد انعقاد با پزشک خود مشورت کنید.
نحوه مصرف داروها قبل از کولونوسکوپی:
درست تا روز کولونوسکوپی می توانید بیشتر داروهای تجویزی و غیر تجویزی خود را مصرف کنید. پزشک باید در مورد این که مصرف چه دارویی را باید متوقف کنید به شما اطلاع سانی کند. در مورد حساسیت داشتن به داروی خاصی باید پزشک را مطلع کنید.
اگر حین کولونوسکوپی پلیپ برداشته شود برخی داروها میتوانند ریسک خونریزی شدید را افزایش دهند. از پزشک خود در مورد نحوه و زمان توقف مصرف این داروها مثل وارفارین / کومارین ، کلوپیدوگرین/ پلاویکس یا هر داروی ضد انعقاد خون سوال کنید . اما هرگز بدون مشورت پزشک این داروها را قطع نکنید.

2. آماده کردن کولون برای انجام آزمایش:
قبل از انجام کولونوسکوپی در مورد باید ها و نباید های آماده سازی کولون دستورالعمل هایی به شما داده می شود، کاملا این دستورالعمل ها را مطالعه و رعایت کنید.
نکته بسیار مهم این است که قبل از کولونوسکوپی روده تان باید کاملا تخلیه شود تا پزشک بتواند تمام نقاط شکمتان را مشاهده کند. با این کار شانس تشخیص ناهنجاری ها در روده بالا می رود. اگر روده کاملا پاکسازی نشود این شانس کمتر می شود. در مطب پزشک در مورد نحوه ی آماده کردن خود برای کولونوسکوپی دستورات لازم به شما ارائه می شود. تمام این دستورالعمل ها را به دقت مطالعه کرده و آنها را یک به یک پیاده کنید . در مورد تغییر رژیم غذایی و دارویی خود از پزشک سوال کنید.
حداقل یک روز قبل از آزمایش نباید غذای جامد مصرف کنید. روز قبل از آزمایش باید مایعات فراوانی بنوشید. می توانید تا چند ساعت قبل از آزمایش مایعات شفاف مثل آب ، سوپ رقیق جوجه یا سبزیجات ، چای یا قهوه بخورید.
از خوردن مایعات قرمز رنگ بپرهیزید.
ممکن است پزشک از شما بخواهد به مدت یک هفته قبل از آزمایش از غذاهای پر فیبر مثل حبوبات و دانه های روغنی اجتناب کنید.
نحوه مصرف ملین ها جهت تخلیه و پاکسازی روده:
برای تمیز کردن کولون ملین های قوی مصرف خواهید کرد و با کمک آنها روده هایتان خالی خواهد شد.
برای آگاهی از نحوه مصرف ملین ها کاملا طبق دستورالعمل رفتار کنید. ممکن است از شما خواسته شود شب قبل از آزمایش تمام این اقدامات را انجام دهید یا اینکه از شما بخواهند در دو نوبت که نوبت دوم 4 الی 6 ساعت قبل از کولونوسکوپی است اقدامات پاکسازی را انجام دهید. تخلیه روده در دو نوبت موثر تر است. به همین خاطر باید صبح روز آزمایش خیلی زود از خواب بیدار شده و مابقی داروهای ملین را مصرف کنید.
بسته های ملین های پودری یا مایع را با حجم کمی آب طبق دستور نوشته شده، رقیق کنید.
این محلول را با یک نی و بدون شکر بخورید و خوردن نصف آن در شب قبل از آزمایش و بقیه محلول در صبح به خوردن ساده تر آن کمک می کند.
معمولا فورا یا ظرف چند ساعت با خورن ملین دچار اسهال آبکی می شوید. در نهایت هدف از مصرف ملین ها این است که اسهال کاملا آبکی و شبیه ادرار ایجاد شود.
کولونوسکوپی را می توان در بیمارستان، مرکز تخصصی جراحی سرپایی یا در مطب انجام داد. از شما خواسته می شود فرم رضایت آزمایش را امضا کنیدcolonoscopy

حین انجام کولونوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

حین انجام آزمایش پزشک برای راحتی شما اقدامات لازم را انجام می دهد. برای بی حس کردن یک داروی بی هوشی به صورت وریدی به شما تزریق می شود. این دارو شما را به قدر کافی هوشیار نگه می دارد تا بتوانید با پزشک همکاری کنید و در عین حال دردی را حس نکنید.
وقتی کاملا بی حس شدید پزشک اول با دستکش و انگشتی که چرب کرده است رکتوم را معاینه کرده و سپس کولونوسکوپ را چرب می کند و به آرامی وارد رکتوم می کند. با وارد کردن دقیق و آرام کولونوسکوپ احساس می کنید باید شکمتان را حرکت دهید و چون برای کمک به پیشروی کولونوسکوپ مقداری هوا وارد می شود احساس پری یا درد شکم خواهید داشت.
بر اساس قسمتی که باید معاینه شود و کاری که باید انجام گیرد زمان کولونوسکوپی فرق می کند. بعد از انجام کولونوسکوپی به اتاق ریکاوری انتقال داده می شوید تا تمام اثرات داروی بیهوشی از بین برود. در این زمان پزشک نتیجه ی آزمایش و هر اطلاعات مورد نیاز دیگر را به شما خواهد گفت. همچنین در مورد غذا خوردن و نوشیدن مایعات و از سر گرفتن وضعیت نرمال خود دستوراتی به شما داده می شود.

بعد از کولونوسکوپی چه اقداماتی باید انجام دهم؟

بعد از انجام کولونوسکوپی بقیه ی روز را استراحت کنید. یعنی رانندگی نکنید و یکی از اعضای خانواده یا یک دوست شما را به منزل ببرد.
ممکن است دچار مشکلات جزئی مثل آروغ زدن، نفخ یا کرامپ خفیف شوید که ظرف 24 ساعت یا کمتر از بین می روند.
بعد از استراحت یک روزه در منزل می توانید برای اقدامات بعدی با تیم کولونوسکوپی تماس بگیرید یا هر سوالی را که داشتید مستقیما از پزشک خود بپرسید .
انجام کولونوسکوپی چه عوارضی دارد؟
گرچه کولونوسکوپی روش ایمنی است ولی ممکن است مشکلاتی نیز روی دهد مثل نفوذ یا پاره شدن دیواره ی کولون که به ترمیم نیاز دارد. بروز اتفاقات در کولونوسکوپی نادرند.
هر دغدغه و نگرانی که در مورد این روش دارید را با پزشک خود درمیان بگذارید.

توصیه های مرهم:

1. اگر با خوردن محلول ملین دچار حالت تهوع یا استفراغ شدید با پزشک یا پرستار تماس بگیرید. قطع مصرف داروی ملین، راه رفتن و از سر گرفتن نوشیدن محلول با سرعت پایین تر می توانند کمک کننده باشد.
2. نوشیدن محلول های ملین بدترین و در عین حال مهم ترین قسمت آزمایش شما است. جهت انجام هرچه بهتر آزمایش، مراحل مصرف ملین ها را کاملا طبق دستورالعمل اجرا کنید. اگر در مورد هر مطلب این فرم چیزی را متوجه نشدید حتما سوال کنید.
3. حین انجام آزمایش شما فقط اندکی ناراحتی و احساس نفخ خواهید داشت. آرام باشید و با پزشک همکاری کنید.

منبع:

http://labtestsonline.org
www.labtest.co.nz
www.crmc.org
www.uptodate.com

ارسال دیدگاه