مراقبت های بعد از جراحی دندان

707 بازدید

مطالب مرتبط

جراحی دندان شامل کشیدن ساده ی دندان، خارج کردن دندان نهفته و نیمه نهفته، جراحی های افزایش طول تاج دندان و سایر جراحی ها که معمولا نیاز به بخیه زدن دارند، می شود.21

اولین کاری که دندانپزشک پس از کشیدن دندان میکند گذاشتن یک گاز مرطوب در محل است زیرا گاز خشک باعث تشکیل لخته روی گاز و جا به جایی آن هنگام برداشتن گاز و خونریزی مجدد می شود.

چه کنیم تا خونریزی تشدید نشود؟

فشار روی گاز حداقل تا 30 دقیقه،صحبت نکردن 2 تا 3ساعت،سیگار نکشیدن تا حداقل 12 ساعت،عدم استفاده از نی، تف نکردن تا 12 ساعت و انجام ندادن ورزش و فعالیت سنگین در 12 تا 24 ساعت اول بعد کشیدن، از مواردی هست که بایستی بعد از جراحی دندان رعایت شود.
معمولا بعد از کشیدن دندان، نشت مختصری خون(اصطلاحا خونابه) در محل وجود دارد که اگر بیش از یک ساعت به طول انجامد یک گاز را حداقل به مدت یک ساعت در محل فشار دهید و یا میتوانید از چای کیسه ای به علت داشتن تانیک اسید استفاده کنید.

چه ضد دردهایی استفاده کنیم؟

مصرف یک مسکن ساده مثل استامینوفن یا بروفن بعد از کشیدن و قبل از، از بین رفتن اثر بی حسی به پیشگیری از درد کمک می کند.پس از آن اگر درد ادامه پیدا کرد می توان تا 48 ساعت مصرف مسکن را با فواصل 6 یا 8 ساعت مصرف نمود.
مصرف بیش از حد داروی ضد درد سبب افزایش مشکلات معدوی -روده ای می شود.
درد بعد از جراحی معمولا زیاد نیست و حداکثر شدت درد 12ساعت پس از کشیدن است و بعد از آن کاهش می یابد و در نهایت اینکه درد بارز بیشتر از دو روز ادامه پیدا نمی کند.

رژیم غذایی بعد از جراحی چگونه باشد؟

در 24 ساعت اول پس از جراحی رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که حجم زیاد مایع همراه با کالری فراوان مصرف شود،یعنی حداقل دولیتر در24 ساعت اول.غذاهای سرد مثل بستنی و میلک شیک پیشنهاد می شود و از خوردن غذاهای جامد که سبب تحریک وآزردن محل می شود، خودداری گردد.دربیماران دیابتیک توصیه می شود هر چه سریعتر به رژیم غذایی و مصرف انسولین نرمال برگردند.

آیا بعد از جراحی می توانم مسواک بزنم؟

پس از تشکیل لخته می توانید در سایر نقاط از مسواک نرم ونخ دندان استفاده کنید.و از روز بعد از عمل، دهانشویه آنتی باکتریال را دو بار در روز به مدت یک هفته بکار ببرید.

تورم بعد از جراحی تا چه زمان ادامه می یابد؟

11

تورم بعد از کشیدن طی 24 تا 48 ساعت بعد از عمل به حداکثر خود می رسد و معمولا روز3 و یا 4 کاهش یافته تا پایان هفته برطرف می شود.
قراردادن یک پک یخ(با واسطه یک پارچه که از آسیب مستقیم به پوست جلوگیری میکند) تا حدود زیادی از ناراحتی بعد از عمل می کاهد. بهتراست 20 دقیقه پک یخ را روی محل تورم گذاشته و 20 دقیقه برداشته شود و این کار تا 12 ساعت ادامه یابد.در روز دوم بعد ازعمل، یخ و گرما نبایستی روی صورت بکار رود ولی از روز سوم به بعد گرما کمک به ازبین رفتن تورم میکند.
چه زمانی برای خارج کردن بخیه ها اقدام کنیم؟

یک هفته پس از جراحی برای خارج کردن بخیه ها می توان به دندانپزشک مراجعه کرد درصورتی که بخیه ها بیش از ده روز در دهان بمانند محل مناسبی برای رشد باکتری ها و منبع عفونت می شوند.شست و شوی بخیه ها با استفاده از سرنگ نرمال سالین در طی یک هفته توصیه می شود زیرا این عمل کمک به بهبودی زخم می کند.

نگارنده:

دکتر بهار کامیابی

 

ارسال دیدگاه